Rukami mi prešlo niekoľko desiatok tisíc tlačových správ, hrubý odhad je asi dvadsať. Možno aj viac. Napriek tomu, sa z nich publikovala asi len jedna pätina. Väčšina z nich nemá ani formát vhodný pre publikovanie.

Aby som začal byť konkrétny tak ide prevážne o PR správy v oblasti kultúry pre kuultur.com. Občas zablúdi aj správa z oblasti internetu, ktorej cieľom má byť tento blog. Čiže internetové médium. Toto nie je článok o tom ako písať tlačovú správu, to sa väčšina ich odosielateľov mala naučiť ešte na škole. Skôr výpis chýb a odporúčaní ako sa im vyhnúť. Alebo dobrá rada aby vaša námaha neskončila v koši ešte pred otvorením.

Ako začať

  • Zistite si aké médium idete osloviť, čím sa zaujíma a či vlastne si obsahovo sadnete.
    Nezabudnite sa predstaviť, v krátkosti popíšte prečo médium oslovujete a zároveň čo potrebujete a ponúkate.

  • Nezačnite automaticky zasielať správy bez predchádzajúcej dohody, už vôbec neprihlasujte dostupné maily do vašich newsletter-ov. Toto sa zdá byť samozrejmosťou, ale býva to najčastejšia chyba ktorej sa dopúšťajú aj veľké organizácie a agentúry. Ospravedlnenie, že by to mohlo byť pre vás zaujímavé je skôr trápne.
    Tlačové správy bývajú najčastejšie zasielané formou hromadného mailu. Samozrejme vždy formou skrytých adresátov. Toto stále nie je samozrejmosť a občas premýšľam, či sa odosielateľ chce pochváliť na koho všetkého má kontakt, posunúť vám ho alebo nevie používať mailového klienta.

Forma

  • Obsah je to čo predáva. Je na vás ako kreatívny ho viete spraviť. Tu je to pevne vo vašich rukách.

  • NEPÍŠTE CELÉ NADIPSY VEĽKÝMI PÍSMENAMI. Ak chcete niečo vykričať otvorte si okno.
    Výkričník za nadpisom je bulvár. Tri výkričníky večný ban pre odosielateľa.

  • Pre úvodzovky nikdy nepoužívajte dve čiarky a apostrof.

  • Je vhodné si vopred dohodnúť formát správ, štandardom je PDF, DOC(X) a ODF. Niekomu stačí telo mailu, inému obyčajný textový súbor. Ak si potrpíte na formátovanie tak je nutné zvoliť formát z ktorého sa dá pohodlne kopírovať – býva to najčastejšie zvýraznenie textu, kurzíva, nadpisy a hypertextové odkazy. Tu odporúčam voliť jednoduché HTML formátovanie. Pokiaľ stačí formátovanie so zachovaním odsekov tak čokoľvek okrem PDF.

  • Najhoršie sa obsah kopíruje z PDF. Aj keď v ňom to vyzerá práve najpeknejšie.

  • Plagát v PDF alebo ako obrázok nie je tlačová správa aj keď sa prípadne z neho pár slov dá opísať alebo skopírovať.

  • Ani pekne spracovaná a zalomená brožúrka nie je tlačová správa.

  • Pri online médiach sú populárne kódy ktorými sa dá vložiť nejaký multimediálny obsah ako video alebo audio prehrávač. Väčšina moderných publikačných systémov (CMS) vie napríklad URL z Youtube vložiť ako takýto obsah, iné CMS si vyžadujú vloženie celého HTML kódu. Je vhodné sa s príjemcom vopred dohodnúť na veľkosti a forme takýchto multimédií.

  • Jedno pozretie je za tisíc slov – nezabudnite priložiť aj obrázok/fotografiu k vašej správe v dostatočnom rozlíšení. V prípade, že máte je takéhoto obsahu viac pridajte link na galériu alebo zdroj do mailu. Ak to dáte na koniec tlačovej správy býva väčšinou neskoro.

Pár rád na záver

  • Ak chcete povedať niečo dôležité médiu o publikovaní správy tak to napíšte do mailu, nie do samotnej správy. Tie sa často krát preberajú ako sú bez čítania, neraz sa stane, že to potom ide von aj s poznámkami.

  • Posielajte správy včas, tým myslím aj niekoľko dní vopred. Často sa stáva, že informácia o evente, ktorý má byť o šiestej večer príde okolo obeda.

  • Skúste takéto správy písať nadčasovo, je škoda zahodiť dobrú správu kvôli slovám ako včera alebo dnes keď sa nestihnú publikovať v daný deň.