Vo štvrtok som bol v Brne a pri tejto príležitosti sa mi podarilo navštíviť 23. mezinárodní bienále grafického designu (23rd International Biennial of Graphic Design Brno 2008). Chcel som tam ísť už od leta,čo som si prečítal článok Návšteva Bienále Brno sa oplatila na Macovej fotošope - no nejako stále nebolo času. Tak isto presvedčivo na mňa pôsobila galéria, ktorú pripravil Typofilos


Už neuveriteľný 23. ročník je venovaný grafickému dizajnu, ilustráciám a písmu v knihách, časopisoch, novinách a aj digitálnych médiach. Bienále Brno bolo založené už v roku 1963 a je teda najstaršou takouto akciou na svete. Ako som spomínal, akcia sa koná od leta – 17. júna štyri mesiace – do 19. októbra v Moravské galerii. Takže máte pár posledných dní na návštevu. Brno je vlakom kúsok a určite stojí za návštevu. Bienále je rozhodené do troch budov, ktoré sú relatívne blízko seba. Za zmienku stojí aj prezentácia Slovenska na tomto podujatí. Túto časť som mal prejdenú pomerne rýchlo, no niektoré nápady boli jednoducho skvelé. Ide o práce študentov a absolventov ateliéru vizuálnej komunikácie VŠVU Bratislava. Osobne ma najviac zaujali rôzne flayere, v knihách a časopisoch by som dokázal listovať aj týždeň. Jednoducho typografické skvosty, veľa inšpirácie pre nejedného webdizajnéra.

Na bienále sa pravidelne striedajú dve témy – o dva roky to bude zase plagát, firemná, informačná a reklamná grafika. Takže rok 2010 si značím do kalendára.