Vlog


Sleduj ma


Twitter


400 tisíc ľudí na Slovensku dosiahlo vrchol ľudských potrieb

Myslím, že málo čo popíše lepšie človeka ako Maslowova pyramida. V podstate je to návod na rozvoj ľudstva. Americký psychológ Abraham Harold Maslow ju publikoval v roku 1943.

Ide o päť skupín potrieb – od fyziologických ako potreba jesť, piť a dýchať, spať atď. cez istoty (zdravie, práca, rodina) po potreby priateľstva a uznania. Nad ne sa stavajú aj duchovné potreby. Čiže ak človek nemá čo do úst, alebo čo piť len ťažko bude viesť filozofické debaty. Bezďáci s čučom to vedia, ale preto, že majú to čučo.

Keď sa hovorí o niekom, kto je za vodou tak patrí do horných 10 tisíc. Ak štatistiky tvrdia, že stotisíce ľudí žijú na hranici chudoby je to nič oproti číslu 400 tisíc.

Toľko sa totiž nazbieralo podpisov, vďaka ktorému bude budúci rok referendum. Povedal som si, že budem mlčať, že toto bude osobná vec každého. Ale už samotné referendum toto porušuje, takže môžem aj ja. Prezident vyzval na tolerantnosť a neútočenie. Otázky ako zo stredoveku si ale zasluhujú odvetu.

Našla sa totiž silná väčšina, ktorá dávno vyriešila otázky chudoby, nezamestnanosti, vzdelávania, násilia na deťoch a ženách, zdravotnej a sociálnej starostlivosti, rozkrádania tohto štátu a asi aj dlhovekosti, blahobytu a možno celosvetového mieru. A asi dosiahla aj osvietenia.

Nijak inak si nedokážem vysvetliť, že toto všetko preskakujú a idú ľuďom zasahovať do ich osobného života a dokonca ich obmedzovať či rýpať do ľudskej dôstojnosti. Toto tu už predsa bolo. Čo bude nasledovať? Ich označovanie?

Ešte jednou vetou o sexuálnej výchove. Vynechať ju v dobe, keď je porno dostupné na jedno kliknutie (aj na mobile), otvorenie bulvárneho denníka či zapnutie komerčnej TV je minimálne nezodpovedné.

"Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!" hovorí moja cirkev, ktorú som si dobrovoľne nevybral a má toto triedenie ľudí na svedomí. Cirkev som už dávno opustil, ale viera mi zostala. A tá mi vraví, že je samozrejmosťou sa referenda nezúčastniť. Judáš bol len jeden a stál 30 zlatých, teraz ale všetci zaplatíme 6,3 milióna eur. Tie peniaze si viem aj inde predstaviť. Časy sa menia...


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Mojich 365 sekúnd z roku 2020

Áno, rok dvadsať-dvadsať nebol ako žiadny iný. Ak by my ešte počas januára niekto povedal, že nás doma uväzní celosvetová pandémia. A že len na Sloven

Iný koniec roka. A možno ani nie

S koncom roka 2020 bolo dosť počuť a dalo sa čítať, že nás čaká jeho iný záver. Bez parties, ohňostrojov, v malej bubline. Keď som sa ale obzrel späť

Dilema: oplatí sa kupovať hotové veci alebo vyrábať vlastné? | VLOG #88

Dnes sa dá kúpiť už čokoľvek, ale na druhú stranu aj vyrobiť. Ako si ale nastaviť hranicu, do čoho sa oplatí investovať čas a energiu? Rád by som via

Publikované 03.12.2014

Tagy

komentár

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist