Ako pravidelnému návštevníkovi určite neuniklo tak v poslednej dobe sa tu celkom dosť venujem literatúre, knihám a aj tomu čo je v súčasnosti in – čiže elektronický biznis s knihami. Je super že práve ten virtuálny – elektronický svet sa rozbehol aj u nás. Stalo sa tak koncom minulého roku a jedným z prvých hráčov je internetový obchod Rajknih.sk.

Za obchodom stojí MB Entertainment, s.r.o. a je pod krídlami portálu Zoznam.sk (http://rajknih.zoznam.sk/) - okrem Slovenska pôsobí aj v Českej republike – rajknih.cz (Mobilbonus, s.r.o.). Rajknih.sk sa rozhodol ísť cestou vlastného riešenia. V podstate sú dve možnosti predaja kníh: štandardné formáty ako ePub, PDF atď. (s nejakým DRM riešením) alebo vlastný formát + vlastná čítačka. Ako som spomenul  Rajknih.sk vsadil na druhú možnosť.

Práve tá ale vyžaduje čo najširšie pokrytie zariadení a systémov, prípadne až vývoj vlastnej hardvérovej čítačky. Rajknih.sk má vlastnú čítačku  Wooky, ktorú nainštalujete na:

  • Android
  • iPad a iPhone
  • Windows
  • Windows Mobile

Ja som sa rozhodol otestovať  Wooky na mobilnom telefóne s operačným systémom Android. Hneď  na začiatku musím povedať, že mám asi 3 ročné skúsenosti s čítaním kníh na PDA s Windows Mobile. Vedel som do čoho idem, čo malý displej obnáša atď.

Do obchodu  Rajknih.sk sa môžete zaregistrovať buď cez web (môj prípad) alebo cez stiahnutú aplikáciu.  Wooky nainštalujete cez Market. Skúste hľadať alebo použite QR kód na webe obchodu. Inštalácia je klasická, tu netreba žiadne obsiahle komentáre. Wooky sa inštaluje do pamäti telefónu, nedá sa presunúť na kartu.

Prvým krokom po nainštalovaní je synchronizácia s exitujúcim kontom pokiaľ ste si ho ešte nevytvorili. Následne sú vám v aplikácii k dispozícii štyri záložky – Čítam, Knižnica, Obchod a Nastavenie.

Začnem knižnicou – v nej máte prehľad vami zakúpených kníh. Tie ale nemusia byť ešte stiahnuté do telefónu, môžete tak vykonať práve tu. Stiahnutá kniha sa zobrazí medzi čítanými knihami odkiaľ si ju už priamo otvoríte na čítanie.

Záložka Obchod je vlastne mobilná verzia knihkupectva cez ktorú môžete priamo nakupovať knihy – platba je vykonaná cez mobilného operátora (momentálne Orange a T-Mobile) a bude vám vyúčtovaná na faktúre alebo odpočítaná z kreditu. Pokiaľ uprednostňujete platbu kreditnou kartou tak tou môžete platiť priamo na webe Rajknih.sk. Iné platby niesu podporované.

Posledná záložka obsahuje Nastavenia, k tým sa dá dostať aj cez čítanú knihu. Čítačka je rovnaká pre český aj slovenský trh, tu si môžete zmeniť jazyk. Napriek tomu, že som mal slovenčinu tak niekoľko výrazov sa zobrazovalo v češtine, napríklad už samotná záložka Čtu. Ďalej sa tu nastavuje veľkosť písma v piatich úrovniach a farba pozadia a písma: biela/čierna, sépia a čierna/biela. Ovplyvniť ešte môžete jas – nastavuje sa len pre aplikáciu - nie celý systém, otáčanie stránok a rotáciu textu pri naklonení mobilu. Myslím, že ide o elementárne možnosti nastavenia.

Samotné čítanie po nastavení ideálnej ergonómie je vcelku prirodzené a stránky pekne odsýpajú, mám to otestované v čakárni u lekára. Skúšal som len čisto textové knihy takže tu to bolo jednoduché. Keďže celý text bol formátovaný rovnako celkom by mi vyhovovala možnosť zvoliť si pätkové písmo.

Aplikácia nemá poznámky, len záložky – tú si do knihy vložíte alebo ju odstránite. Text nejde nijakým spôsobom kopírovať – to je práve účel ochrany. Pokiaľ sa chcete v knihe pohybovať po nejakých väčších častiach tak jedine podľa kapitol. Chýbalo mi využitie dotyku či podržanie prsta na rýchlejšie pretočenie viacerých stránok, dajú sa obracať len jednotlivé. No dá sa stým žiť.

Wooky viete v knihe vyhľadávať slovné spojenia. Ponuka sa nachádza vo Viac - Hľadať. Wooky vám vyhľadá daný vyraz a viete sa posúvať cez ďalej/späť na ďalší nájdený výraz.

Na knihy môžete pozerať ako na abecedný zoznam alebo na knižnicu – je tu indikátor koľko ste z knihy prečítali.

Internetový obchod Rajknih.sk sa zo svojou čítačkou Wooky rozhodol ísť svojou cestou. Momentálne má pokryté najdôležitejšie platformy a už môže pracovať len na ich vylepšovaní. Cenný kníh sú veľmi príjemné a konečne som mal pocit, že aj o niečo lacnejšie ako tie tlačené. Naviac ponuka je celkom široká a ja som si vybral.

Ďakujem MB Entertainment, s.r.o. za poskytnutie konta na Rajknih.sk