Ešte som sa nepochválil ani s mojím posledným objavom, má devätnásť a pozerám sa na ňu každý deň – veď je krásna. Keď sa tak nad tým vážnejšie zamyslím je to vlastne chlap! Ale dosť dvojzmyselných fráz, koncom marca som konečne vybral nový LCD. Miestom jeho primárneho určenia je domáce použitie, dávnejšie som spomínal nejakých adeptov – konkrétne Samsung 205BW. Značke som zostal verný, no nakoniec som vybral model Samsung 940BW.

Ide teda o širokouhlý LCD displej s uhlopriečkou 19" a pomerom strán 16:10. Displej ponúka mne postačujúcu odozvu 4 ms (GtG), má 16.2 milióna farieb, veľkosť bodu je 0,285 mm, kontrast 500:1, jas 300 cd/m2 a maximálne rozlíšenie 1440 x 900 na ktorom ho aj prevádzkujem. Pozorovací uhol je vertikálne aj horizontálne 160 stupňov. V prípade potreby je možné otočiť podstavec buď doprava alebo doľava. Kĺb „stračej nôžky“ umožňuje displej vykloniť aj pár stupňov dopredu a dozadu, smerom hole a dolu je to asi 10 cm, takže nastavovanie je vcelku praktické. Predsa len keď pozerám nejaké DVD nesedím pri PC tak vystretý takže dobrá ergonómia zariadenia je len plus. Prevádzková horizontálna frekvencia je 30 - 81 Khz a vertikálna 56 - 75 Hz. Samsung 205BW možno pripojiť cez štandardný 15-pinový konektor VGA D-SUB, alebo DVI. Zariadenie je vďaka DVI a špeciálnej fetaure HDCP aj HDTV Ready. Nakoľko mám staršiu grafickú kartu tak displej pripájam cez VGA D-SUB.


Rozmery displeja sú 439 x 327 x 200 mm, hmotnosť 5,6 kilogramu. Mám model v čierno/striebornom vyhotovení – vyrába sa aj v čisto čiernej. Podstavec ma kruhový tvar, samotný kĺb pôsobí dosť Masívne. Na zariadení som nenašiel žiadne rušivé prvky, pôsobí na mňa skôr elegantne a konzervatívne. Ovládanie menu je z prednej strany – v pravo dolu. Nachádzajú sa tu tlačidla menu, enter, smerové šipky, auto a decentne modro podsvietené tlačidlo Power. Ovládanie menu je štandardné, vylepšením naviac je Magic Bright 2 čo je niekoľko pripravených profilov ako: text, movie, game, internet a sport. Samsung 205BW má maximálnu spotrebu 45 W, v pohotovostnom režime je to necelý 1 W. Cena je do 7 tisíc korún.