Treba začať tým, že za všetkým stojí Alexa Internet, Inc. - spoločnosť ktorá patrí momentálne pod Amazon.com. Založili ju v roku 1996 by Brewster Kahle a Bruce Gilliat, názov má v sebe niesť odkaz na Alexandrijskú knižnicu – najväčšiu studnicu vedomostí.

Aj vďaka tejto spoločnosti vznikol archív „internetu“ a v roku 1998 spoločnosť darovala 2TB archív Library of Congress. O rok neskôr ju kúpil spomínaný Amazon za 250 miliónov dolárov. Nasledovalo celkom divoké obdobie žalôb, redizajnu, zmeny hodnotenia stránok a podobne.

V súčastnosti Alexa funguje ako indexovací nástroj pomocou robotov ale aj na základe spätnej väzby z Toolbaru. To je kapitola sama o sebe – je dostupný pre najrozšírenejšie prehliadače a kvôli nie zrovna kóšer prístupu ho mnoho antivírov považuje za malware.

Podstatné je, že od roku 2005 je dostupné API a množstvo hodnotiacich webov a online služieb berie Alexa rank ako dôležitú informáciu. Určite ste naň narazili, no a ak sa tak stalo tak určite ho chcete mať čo najnižší. Či už ten globálny alebo v danej krajine.

No ako ho znížiť? Presný návod neexistuje no je niekoľko tipov ako s tým niečo spraviť:

  • nainštalujte si Toolbar (ak sa nebojíte) a ak na to zlomíte aj vašich priateľov a budú chodiť na váš web tak to bude ešte lepšie
  • rozumný linkbuilding sa prejaví aj tu, nepozerajte len na Google Page Rank ale ak chcete lepšie Alexa score tak si preverte aj to
  • pridajte si widgety – aspoň na chvíľu, Alexa ich má v ponuke a ak ich budete mať na webe tak bude o nich vedieť
  • napíšte o Alexe - okrem toho, že ľudia sa dozvedia od vás niečo zaujímavé tak vaše skóre určite poskočí

Možno sa pýtate či sa to oplatí a stojí to za tú prácu. Moja odpoveď je áno aj nie. Na slovenskom internete som nemá príliš cenu riešiť, možno pri hladkaní ega áno. Pri tých zahraničných weboch a rôznych testoch už áno. Voľba je na vás.