Rozhodol som sa troška priučiť niečomu novému. Mám na mysli nejaké tie nové technológie. Nechcem byť nejaký hardcore coder! Skorej to čo tu budem písať treba brať ako prvé kroky začiatočníka (: takže späť k tým technológiám. Aby som to už nenaťahoval tak sú to tieto:

  • ASP.NET (lebo treba aj toto treba troška poznať)
  • C# (lebo, že vraj je to super a tak ...)
  • XML (lebo, je hamba že som sa na to ešte nedal...)

Tolko obkec na úvod. Huraaa na ASP.NET…

Úvod

ASP.NET je webová technológia. Svoje základy má v ASP technológii, aj keď veľa spoločného s ASP nemá. Medzi vývojové prostredia, ktoré dokážu pracovať s ASP.NET patrí napríklad Visual Studio .NET alebo C# Builder od Borlandu. Existuje však aj freewarový nástroj na tvorbu aplikácii Web Matrix. Ide o produkt Microsoftu, ktorý má podporu u veľkej skupiny developerov. Čo potrebujete na spustenie Web Matrixu?

  • Windows 2000 (Professional alebo Server), Windows XP (Home alebo Professional) alebo Windows 2003 Server
  • Internet Explorer vo verzii minimálne 5.5
  • nainštalovaný .NET Framework

Medzi ľubovolné komponenty môžeme zaradiť:

  • MS SQL Server
  • IIS

Čo sa týka webového servera nieje jeho inštalácia len pre testovacie účely nutná. Web Matrix má vlástný webserver, ktorý možeme ľubovolne spúšťať a konfigurovať. O tom však neskôr.

Inštalácia

Nebudem ju tu nejako podrobne rozoberať. Myslím že každý kto sa bude chcieť vrhnúť na programovanie v ASP.NET, či programovanie v čomkoľvek inom instotne už nejakú tú aplikáciu inštaloval Smile Tak len v sktratke: Treba mať jeden z podporovaných operačných systémov, potom treba nainštlovať .NET Framework (osobne používam verziu 1.1). Možete si stiahnuť aj verziu SDK, ktorá obsahuje niekoľko pripravených aplikácii a skriptov. Ďalej následuje inštalácia Web Matrixu. Ak vám vyhovuje inštalácia do defaultného cieľového adresára možete ju len "sucho" odklikať. Týmto inštalácia všetkého potrebného končí. Ak máte záujem, možete si nainštalovať už spomínaný SQL server alebo IIS. týmto inštlácia končí. Pre svoju spokojnosť možete ešte reštartovať systém, aj keď to nieje podmienkou.

Toľko asi na úvod, pridávam nejaké tie linky a na budúce skúsim prvú aplikáciu

Linky:

ASP.NET - stránky vývojárskej komunity s podporov MS Download - tu si môžete stiahnuť Web Matrix, .NET Framework, MSDE aspnetwork.cz - slogan stránky hovorí za všetko: "vše o Microsoft technologiích pro Internet“ MSDN - Microsoft Developer Network