Veľmi ma potešilo, že téma nákupných sieti zaujala a vznikla zaujímavá diskusia tu ale aj na sociálnych sieťach. Veľmi rád by som pokračoval v téme stravovania – tento raz o BIO.

Určite by som nezamieňal zdravé stravovanie a BIO potraviny aj keď v istých rovinách sa pretínajú. BIO potravina je pre mňa niečo čo je vypestované bez chemických prídavkov a úprav či už je to rastlina alebo živočích. Tak isto škodca musí byť likvidovaný prirodzeným nepriateľom.

Z vedeckého hľadiska je BIO potravina utopia, nakoľko neviete akého predka má napríklad prasiatko, z čoho pochádza semeno atď. Každý kúsok našej pôdy a aj vody je svojim spôsobom kontaminovaný. Nič sterilné je už nedosiahnuteľné. Uspokojíme sa preto s tým, čo sa pokúša k pôvodnému čistému chovu a pestovaniu priblížiť.

Pokúšal som sa nájsť, či je nariadené čo môže mať označenie alebo pomenovanie BIO. Nič podobné som ale nenašiel. Ak máte takéto info budem rád ak sa oň podelíte. Zatiaľ nám zostáva veriť tomu čo je nalepené na výrobku.

Je jasné, že za posledných 20-30 rokov sa potraviny veľmi zmenili, pribudlo množstvo náhrad, farbív, polotovarov a to čo do seba pcháme nie je asi najideálnejšie. Čoraz viac ľudí si to uvedomuje a východiskom z tejto situácie majú byť práve BIO potraviny. Myslíte si, že ide len o hype alebo to má zmysel? Osobne tvrdím, že na tom niečo bude. Prevádzok zameraných na zdravé stravovanie a BIO potraviny pribúda. Pultíky s výberom tovaru sa dajú nájsť už aj vo tradičných potravinách. Prvá vec na ktorú ale hneď narazíme je cena. Tá je často krát vyššia. Z ekonomického hľadiska je to logické – veď chemický tuning potravín mal znížiť ich cenu a ponúkať väčšie množstvo, zasýtiť planétu.

Na druhú stranu je často krát vidieť vypočítavosť takýchto obchodíkov. Jeden takýto v známom nákupnom centre v Bratislave napríklad predáva tofu dvojnásobne drahšie než vedľajšie potraviny. Nemusí ísť ani o BIO – ako príklad môže poslúžiť múka. Tá tradičná je lacnejšia ako celozrnná. Pritom celozrnná sa melie aj zo šupkou a výrobcovi tak odpadá nutnosť niečo čistiť a triediť. Cena je napriek tomu vyššia. Občas dokonca badám, že pre niekoho je to módny trend, ukážka toho, že ja si môžem dovoliť nakupovať v BIO obchodoch. To je už ale skôr tragické.

Som názoru, že stravovať sa BIO potravinami sa dá aj bez niekoľko násobného zaťaženia domáceho rozpočtu. Stačí si vyhradiť čas a prečítať si čo je na etikete, hľadať alternatívu a skúšať iné výrobky. Spýtať sa na trhu ako zelenina pestuje, odkiaľ je mäso. Otravovať starých rodičov, určite budú radi ak sa môžu podeliť s vecami zo záhradky. Ani tu nemáte záruku sterility ale veď je to len o menšom zle. Pochopiteľne ak nemáte čas takéto veci riešiť sú špecializované predajne pre vás vhodnou voľbou.

Je teda BIO hype, móda, dá sa žiť výhradne na čistých potravinách alebo treba hľadať nejakú strednú cestu? Ako to riešite?