Fotoaparáty v mobilných telefónoch urobil doslova evolúciu v tom ako sa dnes nazerá na fotografie. Kedysi dávno dedikované zariadenie, ktoré máme dnes vo svojom vrecku. Množstvo objektívov v zariadení o hrúbke tenučkej zemiakovej placky z jarmoku.

Zázraky sa dejú aj na úrovni softvéru. Najprv vedel rozpoznať čo sa okolo neho deje a nastaviť vhodný režim.  Veľa kritiky sa znieslo na iPhone, keď začal vylepšovať ľudom selfíčka. No a na úplne novú úroveň to posunul Samsung. Ten v niektorých svojich modeloch ponúka „ustrelený“ zoom v rámci funkcie funkcia „Space Zoom“.

Priamo Samsung tvrdí, že AI sa postará o lepšie fotografie. Na Redite sa ale objavil zaujímavý experiment, ako práve AI mesiac dotvorí. Jedna vec teda je rôzne vylepšenia, korekcie, vyhladenia fotografií. Druhá dotvorenie objektu podľa predpokladu čo na ňom má byť.

Možno je to budúci trend, keď namierite svoj telefón napríklad na Eiffelova vežu a AI vám vyskladá najlepšiu fotografiu zo všetkých možných dostupných snímkov na ktorých sa učila. A realita môže byť totálne odlišná od toho čo AI pripravila.

Bude o takéto snímky záujem? Pribudne k digitálnej a analógovej fotografii ďalší segment v podobe AI? A kto bude autorom takéhoto diela?