Ako inak než z veľkým očakávaním som šiel pozrieť do kina tento "snímok roka 2006". Myslím, že nikomu nemusím pripomínať, že ide o filmové spracovanie súčastnej mimoriadne populárnej a kontroverznej knihy od Dana Browna.

Dej začína vraždou v Paríži pri slávnych obrazoch Leonarda Da Vinciho a veľmi efektnou prednáškou experta na náboženskú symboliku – Roberta Langdona (Tom Hanks). Ten je proti svojej vôli zatiahnutý do vyšetrovania, dokonca priamo obvinený zo zabitia. Na mieste činu sa stretáva s pôvabnou kryptologičkou Sophie Neveuovou (Audrey Tautou), časom sa ukáže, že je vnučkou zavraždeného a za každú cenu chce zistiť kto to urobil a čo sa skrýva za šiframi, kódmi a hádankami. Všetko vedie k záveru, ktorý má otriasť kresťanstvom, pretože existuje skupina ľudí chrániaca tajomstvo o pravom pôvode, živote a smrti Ježiša Krista. Ten mal mať pomer s Máriou Magdalenou a plodom ich lásky mal byť potomok, ktorý splynul z Francúzskym kráľovským rodom. A práve to, kde leží Svätý grál a kto je v súčasnosti Kristovým potomkom sa snažil ukryť do svojich diel Da Vinci. Samozrejme lúštenie hádaniek nebude také jednoduché, prenásleduje ich polícia a proti odhaleniu tajomstva starého dve tisícročia je samotný Vatikán a ten je odhodlaný vraždiť ako to robil už toľko krát predtým.

Tento thriller prvú hodinu a pol pôsobí veľmi mysteriózne, príbeh sa stále vyvíja a má určitú dynamickosť. Aj keď do konca sa stane niekoľko zvratov dej je už predvídateľný. Najviac sa mi pozdávala scéna, keď je všetko objasňovane Sophie a samozrejme záver, keď Langdon zistí kde sú uložené pozostatky Márie Magdaleny. Čo vo filme určite zaujme je hudba, pretože tá je skutočne excelentná. Na filme spolupracoval aj samotný Dan Brown. Film sa celkom striktne drží knižnej predlohy aj keď predsa v ňom nebolo toľko priestoru. Brown dokázal jednoduchými teóriami vo svojej knihe vyvrátiť všetko na čom zakladal Nový zákon. No a cirkev jej protestmi a vyhláseniami robí filmu len dobrú reklamu. Da Vinciho kód (The Da Vinci Code) režíroval Ron Howard, produkoval Brian Grazer a scénar podľa predlohy napísal Akiva Goldsman - všetci traja páni majú doma Oscara a zopár nominácii. V hlavných úlohách sa predstavia Tom Hanks (Robert Langdon), Audrey Tautou (Sophie Neveu), Ian McKellen (Sir Leigh Teabing), Jean Reno (Bezu Fache), Alfred Molina (Biskup Aringarosa) a Paul Bettany (Silas).

Názor na film si musí spraviť každý sám, najlepšie po jeho pozretí (ja sa chystám už druhý krát) a neostáva mi nič iné len mu dať 10 bodov z 10.