Cez víkend sa v divadle Archa v Prahe konalo pravidelné pokračovanie Electronic Beats. Ide o festivaly, ktoré sa sa konajú v Českej republike, Poľsku, Rakúsku, u nás ale aj inde. Keď sa mi v roku 2012 podarilo uchmatnúť lístky na jarný event nasledujúceho roku v Prahe tak sa už považujem za pravidelného návštevníka.

Veď Praha doteraz hostila mená ako Lana Del Rey, Moderat či Bonbo, ktoré som mal tú česť vidieť a počuť. Predtým ešte Woodkid a ďalšie. Jednoducho prvá liga ako sa patrí. Divadlo je malé a lístky bývajú vypredané doslova za pár minút. Na rozdiel od ostatných miest. Potom ostáva už len čakať pár mesiacov, že kto to vlastne príde.

Nijako inak tomu nebolo ani teraz. Bohužiaľ line-up bol tento raz pre mňa neznámou a čiastočným sklamaním. Neznámou boli mená ako Adi Ulmansky, Ibeyi a Von Spar. No a sklamaním headliner v podobe Warpaint.

Adi Ulmansky

Mne neznáme veci oplatilo napočúvať. Adi Ulmansky sa predstavila o týždeň skorej v Bratislave. Veľmi príjemná ukážka toho čo sa dá spraviť s notebookom a kontrolerom. Táto mladá umelkyňa z Izraela už pár rokov funguje sólovo po tom, čo sa rozpadla elektronická formácia Lorena B. Adi prešla od Islandského zvuku viac k beatom a rapu. No a vyplatilo sa, jej meno stúpa a objavuje sa na festivaloch zvučných mien ako  Glastonbury či práve Electronic Beats.

Ibeyi

Ibeyi je francúzsko-kubánske duo, ktorého členkami sú sestry Lisa-Kaindé Diaz a Naomi Diaz. Dvojičky. To vlastne znamená aj ich názov v nigérijskom jazyku Yoruba. V ňom a v angličtine spievajú, Lisa k tomu hrá na piano a Naomi na perkusie. Tu by ste elektronické mašinky hľadali márne, no baby majú úžasný hlas, ktorý je aj ich najsilnejším hudobným nástrojom. Prvý album im vyšiel len pred mesiacom.

Von Spar. Pozadie ako z klipu Get Lucky od Daft Punk.

Von Spar je formácia s Kolína, ktorá sa na scéne pohybuje už viac ako desať rokov. Hudobne sa pomerne ťažko škatuľkuje nakoľko nie je problém v skladbách nájsť indie plochy, ale aj electro-punkové nášupy. Myslím, že mali najlepšie charakterizovať názov festivalu, no neprišli mi zrovna ideálne nazvučení a vokál absolútne zanikal. Škoda.

Warpaint som už nepočul, po Von Spar som event opustil. "Užil" som si ich už na Pohode a fakt to nie je nič pre mňa. Pred eventom bol celkom celkom silný hlas na organizátorov zo strany návštevníkov, že "kde je tá elektronika". Ja bohužiaľ musím súhlasiť a dúfať, že sa to o rok zase zlepší.