Je to už pár týždňov čo z dielne spoločnosti Microsoft vyšiel klient pre sociálnu službu Facebook určený pre zariadenia zo systémom Windows Mobile 6 (WM). Keďže Facebook mám rád a WM k mojej spokojnosti používam samozrejme som po ňom hneď siahol a do PDA ho stiahol.

Inštalácia bola pohodová, CAB súbor má necelých 900 KB. Prvý štart aplikácie bol nekonečne dlhý – prikladal som to, ale za vinu kešovaniu obsahu, obrázkov priateľov a EDGE pripojeniu od Orange. Bohužiaľ štart nebol o nič lepší ani po štvrtý či piaty raz. Ani po reštarte zariadenia. Jednoducho statusy sa načítali veľmi dlho.

Tešil som sa na rýchlu prácu zo správami, no o tej sa mi mohlo len zdať. Pridávanie fotografii priamo z PDA bolo jedinou bezproblémovou časťou a keďže JPG súbor ma predsa len väčšiu prenosovú náročnosť ako holý text v správach vylúčil som pomalé pripojenie.  Taktiež nechápem príliš filozofii GUI tejto aplikácie. Tak buď ju navrhnem a la iPhone s veľkými ikonami, scrollovaním obsahu prstom atď. alebo sa sa na to vykašlem a prvky navrhnem menšie – proste pre stylus. A tu niekde Facebook for Windows Mobile 6 zostal na pol ceste. Na niečo prst stačí, na niečo nie. Škoda.

Milo ma prekvapilo, že Microsoft sa priamo pustil do vývoja takejto aplikacie. Bohužiaľ moje možno troška náročne chute plne nedokázala uspokojiť a tak zostávam u mobilnej webovej verzii Facebooku a prehliadači Opera Mobile.