Včera určite poskočilo srdiečko nejednému fanatikovi webového prehliadača Opera. Bola totiž uvoľnená finálna verzia z poradovým číslom 9.0, konkrétne build 8501. No a keďže večery sú už teplé a ťažko sa spí dal som sa do menšieho testovania. Predsa len keď sa zaujímate o webové technológie je dobré držať si prehľad aj medzi webovými prehliadačmi.

Opera 9 Final sa dá stiahnuť priamo zo stránok Opera Software . Anglická verzia má veľkosť 4.6 MB a medzinárodná 6.2 MB – slovenská lokalizácia nieje k dispozícii, treba sa uspokojiť s českou. K samotnej inštalácii nemám toho veľa čo povedať. Môžete si vybrať, či bude upgradnutá pôvodná verzia alebo paralerne nainštalovaná k pôvodnej. To samozrejme platí v prípade, že ste Operu už používali, inak prebehne čistá inštalácia. Samotné zmeny si všimnete samozrejme po spustení a je ich požehnane . Prvou novinkou sú tzv. Widgets, alebo po slovensky pomôcky. Ide o malé a jednoduché aplikácie na plochu ako hodiny, RSS čítačka, kalkulačka či hry. Môžete si ich stiahnuť priamo zo stránok Opery . Druhou featurou, ktorá ma zaujala je integrovaný bittorrent klient previazaný z Download managerom. Užívateľ tak má pocit, že ťahá normálny súbor a nie torrent. Treba mať správne nakonfigurovaný firewall (ak ho používate), respektíve povolený port. Ak si nieste istý dá sa to otestovať. Prepracované bolo aj vyhľadávanie. Navštívte svoju obľúbenú stránku, ktorá umožňuje aj vyhľadávanie – kliknite pravým tlačidlom myši na vyhľadávací box a z ponuky vyberte Vytvoriť vyhľadávač. Tak môžete na danej stránke vyhľadávať bez jej návštevy. Do detailov bolo prepracované blokovanie reklamy. V ponuke Blokovať obsah si vyberiete, ktoré prvky ako napr. bannery chcete mať povolené a ktoré blokované. Novinkou sú aj náhľady na okien, okrem screenshotu zobrazujú aj titulok, adresu a kódovanie stránky. Každá stránka môže mať vlastné nastavenia ako cookies, povolenie vyskakovacích okien, skriptovania atď. Vývojári mysleli aj na tých, čo to browsovanie maju predsa len viac komplikované. Prehliadač má byť prístupnejší – môžete používať vlastné CSS, zoomovať a meniť veľkosť a typ fontov. No a novinky zaznamenajú aj vývojári. Stránka môže byť priamo odoslaná na validáciu klávesovou skratkou Ctrl+Alt+V. Pridaný bol aj tzv. Small-screen mode, ktorý zobrazí stránku tak ako by sa ukázala na zariadení z nižším rozlíšením (mobilný telefón, PDA, …)

Toto ani zďaleka nieje výpočet všetkých noviniek. Koho to zaujíma má možnosť testovať a skúšať až do uklikania. Verím tomu, že nová Opera určite potešila svojich fanúšikov. Na mňa pôsobí dojmom o snahu natlačiť do seba čo najviac funkcii. Samozrejme či sa vám to páči záleží už len od vás. Ja som sa snažil popísať to k čomu som sa za hodinku a pol dostal a čo som si „ošhal“. No a aby som sa vyhol otázkam, či presedlám z FF na Operu moja odpoveď znie nie...