Za minulý rok mám ešte jeden rest čo sa týka hudobných reportov a rád by som ho napriek miernej neaktuálnosti publikoval – ide totiž o 5. narodeniny Rádia_FM.

Či niekto chce alebo nie ide o jediné nekomerčné rádio na Slovensku, ktorému môžeme byť radi. Každý rok pre svojich poslucháčov pri príležitosti svojich narodenín organizuje párty. Po minulé roky dotiahlo interpretov ako Paul van Dyk či Pendulum.

Ročník 2009, čiže už piate narodeniny sa niesli v komornejšej atmosfére čo do medzinárodne zvučného mena a miesta konania. O to viac príjemné a osobné to bolo. Spomenul som miesto konania, ním bol samotný Slovenský rozhlas a jeho štúdio. Program začínal o ôsmej hodine večer, “brány“ sa otvorili  hodinku predtým. Na chodbách v tejto dobre známej obrátenej pyramídy sa dali kúpiť upomienkové predmety účinkujúcich ale aj občerstvenie. Skupiny, alebo skôr formácie ktoré sa ten večer predstavili boli dve.

Tou prvou boli Sweat Toy Session, ktorú tvoria Paľo Hubinák a Štefan Bugala. Musím sa priznať, že tu som o nich počul prvý krát. To čo predviedli by sa dalo nazvať skôr live improvizáciou. Sem-tam sa dala nájsť nejaká príjemná plocha, no nič čo by mi utkvelo v pamäti. V každom prípade splnili škatuľku nekonvenčných a nekomerčných umelcov.

To kvôli čomu som sa do Slovenského rozhlasu trepal nasledovalo až po nich. Česká klasika s názvom Tata bojs spolu s Ahn trio. Začnem tromi šarmantnými dámami s menami Maria Ahn, Lucia Ahn a Angella Ahn, ktoré sako ste si už určite aj sami všimli Ahn trio tvoria. Ide o klasické ulekyne, ktoré už nejaký ten piatok s Tata bojs spolupracujú a pomerne veľa pôvodných skladieb prepracovali do viac orchestreálnej podoby. Výsledkom je album Smetana.

Popisovať tu čo všetko sa hralo je úplne zbytočné – siahlo sa snáď na každý album, dokonca ked mal dievčatá pauzu tak dali Tata bojs aj pár pôvodných skladieb. Skôr by som sa chcel zamerať na dojem, ktorý vo mne zanechali. Koncerty samotných Tata bojs som zažil snáď desiatku, no vdžy som sa na nich tešil – už len pre to, že na Slovensko už toľko nechodia. Mali hrať na Pohode 2009 ale všetci vieme ako to dopadlo. Tata bojs sú smršť a musím sa priznať, že pred posledným albumom s Ahn trio som mal predsudky, ktoré opadli až postupne po mesiacoch. Nakoniec som si ho zamiloval a koncert na narodeninách to krásne všetko len podčiarkli.

Samotné štúdio bolo na sedenie, no na koniec sa celé riadne roztancovalo a ľudia sa skutočne bavili. Do toho všetkého humor pre účinkujúcich tak svojský. Kto nebol mohol len a len ľutovať, perfektne som si užil narodeniny ako rádia tak aj moje. Celý koncert vysielalo Rádio_FM na Vianoce. Tento rok je možné počuť a vidieť Tata bojs v polke augusta na festivale v Piešťanoch.

Už teraz sa teším aké budú šieste narodeniny Rádia_FM – ako veľké podujatia tak aj menšie mu svedčia. A čo viac poteší, než že k nim je časovo bližšie ako k tím minuloročným.