Ide o festival bez ktorého si už leto jednoducho nedokážem predstaviť. No a tento rok sa môže pochváliť, že už má za sebou svoj siedmy ročník. Za tie roky nám vyrástol do ctihodnej veľkosti – taký bol aj zámer ogranizátorov. Ale pekne poporiadku. Už na stanici v Malackách bolo cítiť, že Záhoráci majú radi tento festival čo bolo poznať na preplnenom vlaku až do Blavy. Tam sa pridali ďalší hodokvasníci – smer Piešťany. Hodokvas sa z Pezinskej lúky presťahoval o asi 50 kilometrov ďalej na Piešťanské letisko. Z vlakovej či autobusovej stanice na letisko premávala každú chvíľu kyvadlová doprava. Cena jednej jazdy bola 10 Sk, tí neskôr narodený si mohli odniesť suvenír v podobe „totáčovského“ autobusového lístka za 10 Kčs (: No ja som zvolil dopravu pešobusom. Po odstátí rady a prehliadke bezpečnostnou službou som sa konečne dostal na letisko. Ohromne ma potešilo, že zo stanového mestečka sa dá hneď dostať k jednotlivým pódiám – bolo súčasťou areálu. Na to že som prišiel krátko po obede mestečko bolo už komplet zapratané. Čo len potvrdilo mimoriadny záujem ľudí o tento festival. Organizátori preto aj druhé stanové mestečko.


A teraz k programu, v ňom si prišiel na svoje naozaj každý pretože hudobné zameranie festivalu je mimoriadne široké. A nieje to len o hudbe, ide o multimediálnu akciu. Hneď vo štvrtok sa predstavili domáce zoskupenia ako Hex či Zóna A a aj headliner celého festivalu IGGY & THE STOOGES (USA) . Z Iggyho mám zmiešané pocity, na jednej strane je to obnaženy starší pán ktorý pobehuje po pódiu – na druhú stranu, je to človek ktorý udával smer. Vydržal som na ňom do konca a neľutujem. O nič menej ľudi zostalo pod pódiom aj pri vystúpení Čechomoru. Prvý ďeň u mňa zakončovali Moimir Papalescu and The Nihilists. Samozrejme som obiehal aj ostatné pódia – najmä Café Fel Fan no a Ministry Megadance Arena. Druhý deň som obiehal najmä tanečne pódia (Café Del Fun a DNB) – Forte, Logistics, Destroyah. Nevynechal Dorotu Nvotovú, ktorá pekne uviedla sama seba. Sony Ericsson main stage v piatok patril aj zoskupeniam ako Living Colour či rakúsky Sofa Surfers. A nasledovala sobota, tento posledný festivalový deň vrátane večera som si užíval určite najviac. Na hlavnom pódiu večer gradoval v znamení ska a zoskupenia Macka B, nasledoval domáci Polemic. Ide o stálicu Hodokvasu a tento rok tu dokonca natáčali svoje live DVD. Úplne vyvrcholenie prišlo v podobe „prezidentov“ Presitents of USA. Žilo to aj na DNB - Kukurica, nasledovala pekelne dobrá a žiadaná poľská díždejka Push, ktorá ukázala že jungle naozaj vie. Ľudia sa ani an chvíľu nezastavili pri vystúpení Barona. Hodokvas pre mňa skončil setom dj Jerryho na Ministry Megadance Arene.


Samozrejeme ani tu výčet všetkych účinkujúcich, skupín, djs, mc či sound systémov nekončí. Člevek je nútený behať od jedného pódia k druhému, zo všetkého by chcel počuť a vidieť niečo ale to sa jednoducho nedá. Škoda len, že takáto atmosféra je len pri headlineroch. Cez deň som sa v podstate nudil. Nie že by nebol nejaky alternatívny program, ale jednoducho som nemal náladu. Možno aj preto sa mi festival zdal mimoriadne veľký, rozľahlý a mal som pocit že stratil „rodinného ducha“. Lenže toho vytvárajú ľudia a tí ma nakoniec presvedčili, že aj tento ročník sa niesol v tradičnej hodokvasníckej atmosfére a mne to mimoriadne zdvihlo náladu. Ešte by som sa vrátil k organizácii celej akcie – k nedostatkom sa vyjadrili už aj samotný organizátori. Mňa naviac sklamali sprchy a neúnosné množstvo odpadkov v ktorom sa dalo doslova prehrabávať – ale je rok na to aby sa takáto situácia už neopakovala. Stravovanie bolo riešené tradične formou stánkov, ceny boli prijateľné. Chýbal len nejaký čapovaný nealko nápoj. Celkom sa mi pozdávalo aj riešenie pódií, druhý live stage by som však chcel predsa len väčší – tu bola tlačenica stále. Neviem ako to agentúra dokázala, ale vybavila si fantastické počasie. Počas celého Hodokvasu svietilo slniečko a dážď ma zastihol až poobede doma.


Samozrejme som nevynechal ani návštevu samotného mesta. Určite to stálo za prechádzku. Zarazila ma však maximálna neochota piešťanských predavačov ako v obchodoch tak aj puboch. Ak niesu schopný zvládnuť ich hody a návštevníkov festivalu radšej nech zatvoria, než byť nepríjemný a ofrflaný. Inak mesto žilo Hodokvasom, všade boli ľudia chladiaci sa vo fontánach a pod. Verím tomu, že o rok to súžitie bude ešte lepšie a dosiahne úrovne ako v Pezinku.


Za seba môžem povedať, že sa teším na Hodokvas 2007, ktorý sa uskutoční opäť na Letisku Piešťany v dňoch 16. - 18. augusta 2007! Vstup na festival zabezpečila agentúra Hodokvas