Do tretice všetko dobré platilo aj pri mojej tretej návšteve medzinárodného veľtrhu informačných technológii a telekomunikácii Invex a Digitex 2005. Vezmem to zo široka a budem sa venovať skorej netechnickým záležitostiam ako tým technickým. Ako to už býva u mňa zvykom do Brna som vyrazil hneď prvý – odborný deň. Klasická zostava Alian – dr_bios sa zmenila na Pika – Mayo – Alian. Biosák to odriekol kvôli zdravotnej indispozícii, ale ja si skorej myslím, že po jeho nedávnom televíznom vystúpení sa obával nadmernej popularity.

Vyrazili sme pomerne skoro ráno, stačí ak poviem, že budík som mal nastavený na štvrtú hodinu. Osobným vlakom do Malaciek a menšia exkurzia po konci sveta z názvom Kúty, kde sme čakali na EC. Za túto pasáž ma Pika asi zabije ale neodpustím si nepripomenúť mu, že cestu z Kútov do Brna v EC Slovenská strela sme si pekne odstáli. Čo sa na mojej únave prejavilo v poobedňajších hodinách a neodpustili sme si mu to celý deň patrične pripomínať. Do Brna sme prišli niečo pred ôsmou hodinou. Mali sme približne hodinku čas tak nasledovala menšia ranna prechádzka po meste a potom rovno na výstavisko. Zo vstupenkami sme to vyriešili výborne, tie sme získali od spoločnosti Software602 zadarmo. Stačilo vyplniť formulár pomocou ich software, zaslať im ho a pár dni pred veľtrhom prišiel voucher. No a nakoniec ten vytlačený bol vymenený za vstupenku. Tá inak v odborný deň stála 500 korun českých, ceny vstupeniek zostali nezmenené v porovnaní z minulým rokom.

Od deviatej hodiny do tej dvanástej sme mali čo robiť, aby sme prešli väčšinu pavilonov. No a nastal problém kde sa najesť, mexická reštaurácia bola stále plná a nebolo z čoho príliš vyberať. Druhá reštaurácia bola pre mňa z nepochopiteľných dôvodov zatvorená. Nakoniec sme skončili predsa len v tej mexickej pri kuriatku na pomaranči. Akože z veľkosťou porcií sme vôbec neboli spokojný, ale príliš sme na výber nemali. Posilnený pivom a po menšej sieste pokračovalo zdolávanie najzaujímavejších pavilonov. To už sme pomaličky ale isto začali pociťovať únavu a približne o pol štvrtej opúšťame brnenské výstavisko z dobrým pocitom. Nasleduje oveľa oveľa (najmä v mojom prípade) výdatnejšie jedlo na stanici.

Brno opúšťame po piatej hodine v EC, nasleduje Břeclav a prestup na rýchlik až do Malaciek. Pozitívne hodnotím rozdelenie na klasický Invex a multimediálne zábavný Digitex. Najmä ten druhý priláka určite väčšie množstvo neodborných návštevníkov, pretože či chceme alebo nie informačné technológie patria do nášho každodenného života. Svoje miesto si v ňom našli multimediálne prenosné prehrávače, digitálna fotografia ale aj VoIP, alebo ak chcete telefonovanie cez internet. Tak sa mi zdá, že práve VoIP a WiFi technológie boli zastúpené oveľa viac než "mobilová" komunikácia.

Najväčšiemu úspechu sa tešila asi digitálna fotografia a potom klasicky mobilný operátory. Po softvérovej stránke boli zastúpený dvaja veľký antivírusový hráči a ich produkty: NOD a AVG. Neprehliadnuteľný bol určite SAP a Zoner. Microsoft, DELL a veľa ďalších spoločností sa presunulo do odrezaného bussines pavilonu. Tam panoval kľud bol určený skorej na obchodné rokovania.

Určite za seba môžem povedať, že som bol tento rok z Invexom asi najspokojnejší. Prvý deň sa mi zdala návštevnosť pomerne nízka, ale to je čiste môj dojem. Takže o rok určite v Brne na Invexe, ten by sa mal konať od 23. októbra 2006.