Daniel Hevier sa na tohtoročnom TEDx Bratislava priznal, že zberá otázky. Má ich rádovo tisíce – položiť dobrú otázku je oveľa ťažšie ako na ňu odpovedať. Teda aspoň tak to on tvrdil. Všetky indície ale naznačujú, že weby s otázkami a odpoveďami čaká boom. A možno sa mýlim.

V praveku internetu bol synonymom pre otázky web ask.com. Ten sa neskôr premenil vo fulltextový vyhľadávač no a opäť po rokoch si začína budovať svoju komunitu ktorá bude na otázkach pracovať. Yahoo! Answers netreba tiež predstavovať – web funguje pomerne dlho a sám som sa neraz stretol s tým, že mi ponúkol správnu odpoveď. Najmä po nástupe Facebooku a Twitteru som na ňom pohodlne našiel odpovede ku ktorým som sa na oficiálnom webe nevedel dostať.

Keď som už pri tom Facebooku. Koncom minulého mesiaca táto komunitná sieť asi pre percento užívateľov sprístupnila Questions. Pôjde o súčasť každého profilu tak ako je Wall či Photos. Kedže tu je momentálne akumulovaných najviac ľudí je pravdepodobné, že databáza otázok a odpovedí sa veľmi rýchlo začne napĺňať.

Na otázky je orientovaný aj projekt Formspring.me o ktorom tu málokto asi počul, existuje len nejaký rok a pol no najmä posledné mesiace sa teší pomerne veľkej obľube. Stojí za ním via ako 12 miliónová komunita čo sa spýtala na 700 miliónov otázok. A to je myslím slušné. Tu na to idú ale pomerne chytro – spoločnosti si tu môžu zakladať svoje profily na ktoré im užívatelia môžu zasielať svoje otázky. Odpoveď má svoju váhu keďže je od najpovolanejších.

Nespí ani náš internet. Weby na ktorých sa môžete pýtať sú desiatky, poslednou novinku je že zo susedných Čiech k nám expandovalo Odpovede.sk. Sú tu ale aj menšie weby ako napríklad Ktory.sk a podobne.

Či nastane nejaký boj si teraz nedovolím odhadnúť no myslím si, že smer je jasný. Naviac po užívateľsky generovanom obsahu túži každý podobný projekt. Zaujímavé by bolo prepojovanie API jednotlivých takýchto webov, s kvalitným vyhľadávaním a prekladom by tu bola vyhľadávač akúkoľvek otázku.

A vôbec potrebujeme niečo takéto, keď odpoveď na otázku Života, Vesmíru a Všetkého už dávno máme?