Niektoré spoločnosti si to uvedomujú a iné zase menej, až vôbec, že boj webových prehliadačov sa nemusí diať len na desktope ale aj mobilných zariadeniach. Apple to myslí vážne zo svojím Safari na iPhone, Microsoft doteraz kašlal na svoj mobilný Internet Explorer. Nová verzia by mala prísť s WM7 a ten sám po tom desktopovom Windows 7. Šušká sa niečo aj o „polovičatom“, alebo ak chcete prechodnom Windows Mobile 6.5. Uvidíme. Na rozdiel od desktopu však u mňa na PDA kraľuje Opera. Či už vo verzii Mobile tak aj Mini ide asi o najlepšie mobilné prehliadače na trhu. Toľko moje zhodnotenie na úvod.

Po dlhšej dobe som sa prehrabával medzi aplikáciami pre PDA a naďabil som na prehliadač Iris Browser od Torch Mobile. Aplikáciu som stiahol, nainštaloval a pár dní spokojne už používam. Iris Browser je postavený na renderovacom jadre WebKit ako napr. Safari. Aplikácia sa pohodlne ovláda dotykom, netreba stylus. Plne podporuje HTML 4 a čiastočne niektoré fičury, ktoré sa asi objavia vo verzii HTML 5. To isté platí aj o CSS 2.x a 3.x. Vývojári nezabudli ani na JavaScript/ECMAScript 1.5, SVG, XPath a dokonca podporu XSLT. Milo ma prekvapilo aj rotovanie z horizontálneho do vertikálneho módu, či blokovanie pop-up okien. Neobjavili sa žiadne problémy s pamäťou (je to riešené špeciálnou HTTP cache), čo sa nedá povedať napríklad o Opere Mobile aj keď v nej mám len jeden tab. Iris Browser zvláda taktiež viacero tabov. Pracuje v troch módoch: mobilnom, desktopovom a stĺpcovom. Pre ešte pohodlnejšie browsovanie nechýba fullscreen režim, správca záložiek či ukladanie stránok. Inak jedno video povie za tisíc slov

Iris Browser je len v beta verzii, no napriek tomu na mňa zapôsobil svojou stabilitou a funkciami ktoré ponúka. Pre nekomerčné použitie je zdarma, vyvíja sa pre systém Windows Mobile 5 a 6 – odporúča sa 400MHz CPU a 128MB RAM, no pobeží aj na menej výkonnom železe. Výrobca udáva podporu aj pre Qtopia a Qt embedded no na stiahnutie som nič nenašiel.