Nové slúchadlá na každodenné použitie som vyberal pomerne dlho. Bol som zvyknutý na „štuple“, tými poslednými boli tie štandardne dodávané s produktami Apple. Zvukom neohúrili, no sedeli perfektne. Chcelo to zmenu tak som robil prieskum medzi menšími uzavretými slúchadlami.

Do najužšieho výberu sa dostali AKG K 450, no tie boli cenovo za mojim limitom. Na denne nosenie v rôznom počasí, podmienkach a s tým že mi ich niekde ukradnú alebo si ich zabudnem vo vlaku som chcel niečo lacnejšie. Nakoniec som koncom februára tohto roku v NAY v Nitre čisto náhodou natrafil na AKG K 430 za prijateľnú cenu – niečo nad 40 eúr.

Balenie je minimalistické – v krabici okrem nevyhnutného manuálu je ešte redukcia na 6,3 mm jack a praktický obal. No a samozrejme slúchadla. Tie sú v striebornom prevedení, majoritnú časť tvorí plast no ten nepôsobí lacno – práve naopak, odolne a pevne. V moste je kovový pás ktorý tento dojem a pevnosť umocňuje.

Náušníky sú výsuvné a flexibilne – pomerne známa flexibilita z DJ-ských slúchadiel. Tak sú AKG K 430 veľmi kompaktné po zložení ale aj nosení na hlave – každý si môže nájsť polohu, ktorá mu vyhovuje. Mušle niesu veľké ale prikryjú celé ucho – ako som spomínal ide o uzavreté slúchadlá.

K vyhotoveniu by som ešte uviedol, že z estetického hľadiska by mi viac sadla čierna farba ako u modelu AKG K 450 ale aj s tou striebornou sa dá žiť. Jediné čo pôsobí menej spoľahlivo je kábel. Je tenký, zakončený klasickým 3,5 mm Jack-om, vedený je len do ľavej mušle. Stále na mňa pôsobí dosť „chabo“ aj keď k nijakému opotrebeniu nedošlo a ani sa nepoškodil. Výhradu mám k dĺžke kábla – keď si pripojím iPod tak mi len tak tak dočiahne voľne spustený do vrecka. Tu by nejakých 10 cm naviac veľmi prospelo, pri počúvaní za Mac-om používam predlžovačku.

Na záver som si nechal to najpodstatnejšie – zvuk. Po tejto stránke sú slúchadlá veľmi vyrovnané, zvuk pôsobí verne a neprifarbene. Vokály by mohli byť troška ráznejšie, pokiaľ máte radi silnejšie basy a la Koss tak tu sú menej výrazné. Čo ale výborne reprezentuje AKG K 430 je priestor – vďaka nim som objavil niekoľko zaujímavých plôch a prvkov ktoré mi dovtedy v obľúbených skladbách unikali.

Po takmer pol roku veľmi aktívneho používania môžem rovno povedať, že to bola veľmi dobrá voľba. Pomer cena/výkon je fajn. Pokiaľ vám vyhovujú uzavreté slúchadlá – naozaj niesu pre každého – môžem len odporúčať, zvuk je veľmi dobrý a ergonómia tak isto. Aj pri niekoľkohodinovom počúvaní denne.