Kde bolo tam bolo, bola raz jedna krajina menom Estónsko a v ňom firma AS Saaremaa Laevakompanii (SLK). Tá sa venovala lodnej doprave, no a keď prišla v roku 2006 tuhá zima a voda zamrzla tak, že sa po ľade dalo jazdiť aj autom tak sa rozhodla, že ľadoborcami ho dá do takého stavu, že to nebude možné. Na tieto praktiky upozornil komerčný spravodajský portál Delfi. A ako to už býva nasrdení ľudia si prišli uľaviť do komentárov.

A v komentároch sa objavili aj výhražné vyjadrenia, ktoré bez väčších problémov bolo možné posúdiť tak, že sú za hranicami slušnosti a etiky. Boli ich asi dve desiatky, systém pre automatické blokovanie ich nezastavil a tak tam boli vyvesené asi 6 týždňov. Medzitým SLK požiadalo Delfi o zmazanie týchto komentárov a finančné odškodné. Portál na prvú veci zareagoval okamžite a komentáre odstránil, finančné odškodnenie za poškodzovanie mena ale odmietol zaplatiť.

Tak sa začal kolotoč súdnych sporov, najprv Estónsku – prvý vyhralo Delfi, druhý zase SLK. V roku 2009 to všetko skončilo až v Štrasburgu. No a včera Európsky súd pre ľudské práva vyniesol rozsudok, ktorý bude vzorom pre ďalšie podobné prípady a dal za pravdu SLK.

Súd posudzoval aj objektívnosť článku, ktorá bola vyvážená a teda v poriadku. Uviedol, že Delfi je veľké a komerčné médium, ktoré nedostatočne zabránilo útoku na osobné práva. Súd tak isto bral do úvahy, že portál ma komerčný príjem aj z komentárov resp. prospech, čiže má byť aj dôslednejší pri ich publikovaní.

See no evil - speak no evil - hear no evil

Nevhodné komentáre boli pridané anonymne, čo zhoršovalo možnosť vyhľadať danú danú osobu a žalovať priamo ju, čím portál ako médium preniesol zodpovednosť na seba.

Ako som spomínal rozsudok môže mať vplyv aj na Slovensko, ako člena Rady Európy. Treba sa začať teraz báť a zakazovať komentáre? Myslím, že nie. Báť sa môžu len väčšie weby s dosahom, kedy je poškodenie dobrého mena preukázateľné a dá sa súdiť o vyššie finančné odškodné.

Okrem toho komentáre už väčšina napríklad spravodajských webov má dobre moderované, citlivé témy majú komentáre neraz zakázané. Pri menších webov je riešením registrácia spolu s podmienkami komentovania, plus schvaľovanie komentárov pred ich publikovaním.