Ak by som mal zhrnúť na koľko tech hračiek som sa tešil tento rok mohol by som ich napočítať na jednej ruke. Mám však jedného favorita a tým je notebook ASUS Eee. Dovolím si tvrdiť, že jeho vytvorenie má na svedomí mediálny krik okolo OLPC, čo je podľa mňa zbytočný a predražený projekt. ASUS Eee je cenovo veľmi zaujímavý mininotebook s celkom prijateľnými vlastnosťami, veď posúdte sami:

  • 7“ displej, rozlíšenie 800×480 bodov
  • 900MHz Intel Dothan Pentium M procesor, 910 chipset
  • 512 MB RAM
  • 2 až 6 GB flash disk

Ako operačný systém je použitá linuxová distribúcia Xandros s KDE ktorá nabootuje za 15 sekúnd, na zariadení je možné používať aj Microsoft Windows XP. Komunikáciu bude zabezpečovať 10/100 Mbps ethernet a WiFi 802.11b/g – v lacnejších modeloch bude 56K modem. ASUS Eee bude mať integrovanú webkameru, tri USB porty a výstup na monitor. Nechýbajú ani integrované reproduktory a mikrofón, ktoré by som osobne oželel. Určite poteší aj integrovaná MMC/SD/MS čítačka kariet, nakoľko tie jediné budú použiteľné ako nejaké prenosové médium (ak nerátam zariadenia pripojiteľné cez spomínané USB). Štandardne dodávaná 4-článková 5200mAh batéria vydrží zariadenie pohánať 3 hodiny, 6 článková 4-5 hodín. Zaujímavé sú aj rozmery a to 22,5 x 16,5 x 2,1~3,5cm a hmotnosť 0,89 kg čiže ide o zariadenie na každodenné nosenie do vaku, čo ma maximálne teší.

Prvé verzie mini notebooku sa budú predávať už budúci mesiac, konkrétne budú štyri modeli a to 700-C, 700, 701, 701-6. Rozdiel bude v kapacite flash pamäte, konektivite a integrovanej web kamere. Najlacnejší model bude stáť necelých 200 amerických dolárov a najdrahší 399 dolárov. Ako to býva tak aj v tomto prípade prvé správy hovorili o nižšej cenne a lepšom výkone, no ustálilo sa to nejak takto. Isté je, že ASUS stihne prvú verziu dodať na predvianočný trh čím môže len získať a a zamieša ceny ostatných notebookov. Informácie hovoria aj o tom, že už sa pripravuje ďalšia verzia s výkonnejším procesorom a nižšou spotrebou – čo je samozrejme len plus. Očakáva sa aj odstránenie ventilátora na procesore, ktorý vraj nieje zrovna najtichší. Takže je sa na čo tešiť aj v budúcnosti. ASUS Eee bude ale bez pochýb už vo svojej prvej verzii veľmi zaujímavým kúskom železa. Ešte mi nedá nespomenúť niečo ohľadom jeho dizajnu, nakoľko neprajníci do neho radi rýpu a ja mam pocit, že sa vydaril a podľa doterajších snímkov mi nepripadá ako hračka, ktorou pre porovnanie OLPC bez pochýb je.