Nie že by horory patrili k môjmu najobľúbenejšiemu filmovému žánru no zhoda okolností ma priviedla k tomu, že snímok Noc dlhá 30 dní bolo to prvé na čo som tento rok išiel do kina.

Takmer dvojhodinový film, ktorý minulý rok režíroval David Slade je ďalším spracovaním podľa komixovej predlohy. Dej sa odohráva na najsevernejšej časti Aljašky, kde ešte čulo žijú ľudia. Kedže ma nastať polárna noc niekoľko z nich odchádza do južnejších miest, ostatní sa pripravujú na 30 dní bez slnka. Hlavným hrdinom je miestny policajt (šerif) Eben Oleson, ktorý tu žije zo starkou a bratom. Každý ho veľmi dobre pozná a on každého tiež. Z mesta odchádza aj jeho priateľka (či manželka, toto mi na začiatku ušlo) s ktorou sa rozišiel. Zhoda okolností zapríčiní, že nestihne posledné lietadlo, takže v meste bude musieť zostať aj ona. Paralelne s tým sa už začínajú diať divné veci, niekto brutálne vyzabíja ťažné psy, odrezaná je všetka komunikácia a prichádza víchrica. Objavuje sa prvá zmasakrovaná ľudská obeť. Ich počet narastá a ľudia zisťujú, že majú čo dočinenia s bandou upírov. Už za pár dní je drtivá časť mesta zlikvidovaná alebo sa tiež premenila na upírov. Tu je jedna brutálne dobrá scéna ako z GTA – záber kamery z perspektívy, upíri požierajú čo sa dá, viac snehu je červeného ako bieleho.

Samozrejme okolo hlavného hrdinu sa vytvorí skupinka ľudí, čo sa rozhodnú vzdorovať a dostať sa na bezpečnejšie miesto. Samozrejme ako sa snažia ísť za svojim cieľom ich počet sa znižuje. Film je teda plný „premiestňovacích“ scén, kedy hrozí ich vyzradenie. Medzičasom prišli na to, že na zabitie nemrtvých upírov platí len oddelenie hlavy od tela, či ultrafialové svetlo. Počas filmu som mal chuť niekoľko krát zakričať, že taký Blade by ich dal do poriadku no nakoniec som sa zdržal takýchto emócii. Emocionálne to však vrelo medzi Ebenom a Stellov, ktorý sa opäť veľmi zblížili. Dá sa tu nájsť niekoľko vydarených scén, ale aj veci ktoré by sa viac patrilo dotiahnuť do konca. Zo záveru prezradím len to, že je depresívny. Ebena si zahral Josh Hartnett, ktorého si osobne pamätám hlavne z filmov Čierny jastrab zostrelený a Pearl Harbor. Melissa George, ktorá hrala Stellu ma už nejaké skúsenosti s týmto filmovým žánrom, nakoľko si zahrala aj v horore 3:15 zomrieš. Noc dlhá 30 dní je jedným z tých lepších filmov s upírskov tématikou za posledné roky – dávam 7 bodov z 10.