O Odvahe milovať (Le Courage d'aimer) som vedel len toľko, že ide o francúzsky film a je o nevere, vražde, sebevražde a predovšetkým o láska.

Ide o príbeh speváčky s menom Shaa, ktorá by sa veľmi rada stala popovou speváčkou, no a na ulici stretne talianského speváka Massima. Ponúkne mu spoluprácu a ako duo začnú vystupovať najprv na ulici, neskôr v kluboch. Samozrejme, že okrem profesionálneho vzťahu sú si aj inak „blízky“. Viac menej hneď je poznať, že Shaa chce Massima len využiť, aby dosiahla svoj cieľ. Preto keď od mafiánského producenta dostane ponuku na sólovú kariéru príliš neváha a vzdáva sa všetkého. To samozrejme Massimovi maximálne zlomí srdce, naspieva baladu do ktorej sa zamiluje barmanka pracujúca v klube. No a nielen do balady ale aj autora. Massimo sa rozhodne odísť naspäť domov do Talianska a barmanka sa rozhodne vrátiť sním. Toto je však len jedna časť príbehu (tá mainstreamova) – v druhej je dvojča barmanky, ktorá pracuje ako slúžka zamestnaná u dobre situovaného ruského majiteľa pizzerií. Ten pri kúpe zámočku si vezme za manželku jeho majiteľku. Osudy jednotlivých postáv sa navzájom prelínajú. Režisér sa nebojí prejsť do inej scény iného príbehu uprostred vety. No ale aby som aspoň dokončil dej: Shaa po vydaní prvej dosky padá na dno a nikto o ňu nemá záujem, uvedomila si, že stratila svoju lásku. Na druhej strane Massimo sa nečakane dostáva svojími pesničkami na úplný vrchol a získava niekoľko ocenení ako doma v Taliansku tak aj vo Francúzku. Po boku mu stále stojí jeho verná barmanka. Shaa sa snaží zo všetkého dostať napísaním svojej autobiografie. Kniha zaujme režiséra Claude Leloucha a rozhodne sa ju sfilmovať, podmienkou je že Shaa a Massimo budú hrať sami seba. Tak sa stalo, že vznikol film vo filme. A scéna stretnutia ich dvoch maže rozdiel medzi skutočnou udalosťou a scenárom v natáčanom filme. Dosť haluz je, že režisér Claude Lelouch hrá sám seba (-:

Pri premiere hotového filmu sa Massimo dozvedá, že Shaa spáchala sebevraždu tak isto ako to bolo v scenári. Druhé dvojča zatiaľ zabije vodiča, ktorý ju podvádzal. Za čo sa dostane do väzenia. Dejovo ide o predvídateľnú vec, keďže je to „v popise distribútora“. Záver filmu má šťastný koniec, barmanka sa vydá za Massima a slúžka za svojho šéfa – toho ruského majiteľa siete pizzerii. Pri konci som mal pocit, že hlavnými hrdinami boli Shaa a Massimo, ale dvojčatá (Mathilde Seigner). Spočiatku boli deje trošku zamotané ale pozorný divák sa v nich nestratí. Veľmi hustý dej je spôsobený tým, že režisér sa snažil ukázať veľa podôb lásky a ukázať zložitú cestu k tej pravej. Dôkazom toho je, že láska môže vzniknúť aj tam kde by ste ju nečakali. Skeptik by zase povedal, že milujeme a sme verný dokiaľ nenájdeme niekoho lepšieho. Možno som tu len sucho odrapotal dej, ale inak to nejde. Film jednoducho treba vidieť.

Možno sa Odvaha milovať tvári ako snímok pre náročného diváka, nieje tomu tak – a ak ste zamilovaný nájdete si v ňom to svoje.

V hlavných úlohách: Mathilde Seigner, Massimo Ranieri, Arielle Dombasle, Pierre Arditi, Sara Forestier, Ticky Holgado, Francis Perrin, Francis Huster, Claude Lelouch, Grégori Derangère.

Dávam 4 z 10.