Vlog


Sleduj ma


Twitter


Prečo skončil Grooveshark?

Grooveshark bola hudobná streamovacia služba americkej spoločnosti Escape Media Group. Minulý čas nie je náhodný, nakoľko po siedmych rokoch ukončila svoju činnosť. Služba bola založená v marci roku 2006 a v beta verzii prístupná o rok neskôr. Do služby bolo možné uploadovať svoju hudbu a tú následne streamovať vo webovom prehliadači. Už v tejto verzii bolo možné predávať hudbu, čo bolo výhodné pre malé vydavateľstvá.

Tie veľké skostnatelé spoločnosti sa nezapojili, takže autorsky chránený obsah pridávali samotný užívatelia. No nielen veľký hráči od začiatku proti nej bojovali. Mobilná aplikácia bola stiahnutá z Apple iOS Store, aplikáciu zrušil aj Facebook. Zachraňovali to alternatívne aplikácie. Google nebol o niči prívetivejší.

RIP Grooveshark

No a 30. apríla 2015 sa na webe služby objavil oznam o ukončení činnosti. „Konzorcium“ Universal Music Group, Sony Music Entertainment a Warner Music Group dosiahlo svoje. Ušlý zisk bol vyčíslený na 736 miliónov dolárov, čo je samozrejme likvidačná suma. Nasledovalo mimosúdne dohodnutie – jeho obsahom bolo zmazanie obsahu, okamžité ukončenie prevádzky služby a vzdanie sa duševného vlastníctva. Okrem toho aj ospravedlnenie:

That was wrong. We apologize. Without reservation.

Grooveshark sa dá považovať za priekopnícku legendu. Zároveň sa vydali smerom, ktorý vyhovoval malým labelom a používateľom, no nie veľkým vydavateľstvám. Napríklad Spotify zase naráža nespokojnosť zo strany umelcov čo sa týka veľkosti vyplácaných odmien za prehrávanie.

Modely súčasných audio streamovacích služieb sa extrémne nelíšia – cenovo sú pomerne vyrovnané. V čom pri nich výber môže zavážiť je množsto ponúkaných služieb. Karty mal zamiešať Tidal od Jaz-Z s vysokou kvalitou skladieb, no kvôli vyšším cenám tak nestalo. Lobby nahrávacieho priemyslu je obrovská.

Oznam na webe služby Grooveshark


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Pingdom ruší bezplatnú verziu monitoringu

Pingdom patrí bez pochýb medzi najobľúbenejšie nástroje na monitoring dostupnosti a rýchlosti webových stránok. Počas svojej existencie niekoľko krát

10 najčítanejších článkov za rok 2018 na blogu alian.info

Bilancovanie končiaceho sa roku 2018 je už na mieste v týchto dňoch. A tak vám podľa minuloročného vzoru prinášam prehľad tých najčítanejších článkov,

Prečo prejsť na PHP 7.3 a ešte nie na WordPress 5.0 | VLOG #45

Posledný týžden bol vo svete PHP mimoriadne zaujímavý. Priniesol ako PHP 7.3 a aj nový WordPress 5.0 s editorom Gutenberg. Ten zásadne mení spôsob ak

Publikované 03.05.2015
TOPlist TOPlist