Veľmi dlho som sa tešil, než si nájdem čas napísať správu o tomto mojom počine sem na blog. To  si dávam riadne na čas  nakoľko projekt bež od prvého dňa tohto roku. Možno ste si všimli, že už pomerne dlho tu nepublikujem žiadne hudobné reporty, recenzie a podobne. Tento obsah som sa pokúšal presunúť na nový web na ktorý sa oveľa viac hodí.

Tým webom, alebo skôr by sa hodilo nazvať ho magazínom je kuultur.com. Samotný nápad tu bol veľmi dlho, niekoľko krát tu bol aj pokus o realizáciu. Chýbala ale vôľa to dotiahnuť do publikovateľnej podoby. Tak isto sa menila zakaždým aj forma. Raz to mal byť blog s pôvodným obsahom, potom len agregátor zaujímavých vecí. Nakoniec je to taký mačkopes.

Koncom minulého roka som sa zhlboka nadýchol a pustil do toho. Veci na samotnú stavbu po softvérovej stránke sa váľajú zadarmo na internete, tak prečo to nevyužiť. S hrdosťou som siahol po WordPress-e a niekoľkých pluginoch. Vybral šablónu, ktorá predurčila vzhľad. Toto budem možno neskôr ľutovať ak by prišlo k zmenám ale čo už. Grid je grid a v ten okamih sa mi to riešenie páčilo. Pol roka predtým so ju chcel použiť pre jeden netlabel, resp. jeho nehudobnú časť ale nebola vôľa to realizovať. Nevadí. Pre programátorov ešte uvediem, že šablóna používa MooTools čo ma dosť odrádzalo a bolo by asi lepšie keby aj odradilo, nakoľko som zvyknutý na jQuery – nefungovali pluginy, musela sa hľadať alternatíva a stále v tom mám bordel.

Ako sa ukázalo postaviť systém bolo nakoniec to najjednoduchšie. Prisľúbený prispievatelia si to rozmysleli, tak som to začal ťahať sám. Ozvalo sa niekoľko záujemcov, čo by radi prispievali – toto riešim posledné týždne – aby mali čo najpohodlnejšie prostredie pre písanie a takýto pôvodný obsah bol uprednostňovaný pred prebratým.

Chcel som poskytnúť priestor aj umelcom, klubom, galériám a múzeám. Tu bol prístup individuálny. Do dnešného dňa som oslovil vyše štyri stovky takýchto subjektov. Niektorí reagovali veľmi príjemne, iní odmietli. Väčšina neodpovedala. Teraz neviem či moja alebo ich škoda. Akýchkoľvek spätných reakcií bolo okolo 70. A pritom som vo väčšine prípadov nechcel nič viac ako zaradenie na ich mailing list k ostatným médiám. Zdarma. A to išlo aj o dlhoročných priateľov od ktorých som chcel len flajer k ich akcii. Naserie.

Našťastie spätná odozva ktorá prišla bola vo väčšine príjemná a povzbudzujúca. Poteší, keď známe vydavateľstvo či projekt zaradí KUULTUR medzi svojich partnerov. Web beží chvíľku, návštevnosť kolíše v stovkách od 100 do 450 jedinečných návštevníkov. Konečne si ho našli aj vyhľadávače. Komunikácia prebieha hlavne na sociálnych sieťach Twitter a Facebook. Tu KUULTUR robí to čo by sa nemalo – sype na ne všetko. Najmä používatelia Twitteru sú na takýto prístup citlivý. Našťastie je ich minimum, dokonca si dovolím tvrdiť že sú to snáď 1-2 percentá. Komu to vadí môže dať unfollow.

Ako som na začiatku spomínal chcel som o tomto projekte napísať skorej, no nejako nevydalo ale ešte stíham pred jeho prvými narodeninami. Plány čo s webom ďalej sú veľké, obsah by bol – skôr chcem aby sa viac orientoval na prepojenie s ďalšími službami a aj aby pribúdala zaujímavá funkcionalita. Všetko je otvorené a sám som zvedavý akým smerom sa to bude vyvíjať.

KUULTUR je všade: má svoj web, Facebook stránku, Twitter účet, je aj na MySpace a last.fm. Si tam aj ty?