Vlog


Sleduj ma


Twitter


Programujeme v C++ - úvod (1.)

Toto leto som sa rozhodol stráviť z programovacím jazykom C++. Nejde o žiaden vtip, v poslednej dobe som sa viac než dosť venoval len webovým záležitostiam a štandardom. Takže by to chcelo niečo desktopovo orientované. Troška som sa bavil z Javou, ale C++ mi príde do budúcnosti zaujímavejšie (najmä kvôli jeho rozšírenosti) tento jazyk tu určite najbližších 5 až 10 rokov bude. Lenže leto ubehlo a ja som sa k tomu nejak nemal. Teda sa púšťam do toho teraz. Budem pokúšať robiť si svoje poznámky z výučby online, veď vlastne aj o tom blogovanie je. Na začiatok chcem povedať, že mám skúsenosti len zo štruktúrovaným programovaním v C. Objektovému programovaniu v C++ som sa nikdy nevenoval.

Čo budeme potrebovať?

Samozrejme sa dá naučiť programovať aj kompu, ale predpokladám, že aby to malo nejaký účel tak k cvičeniu budeme potrebovať nejaké to PC. Po softvérovej výbave to nechávam na vás. Či už budete programovať pod systémom Linux alebo Windows záleží len od vašich potrieb. Ja trénujem vo voľnom čase na mašine, kde je systém Windows 2000 Pro. Ďalej budeme potrebovať nejaký textový (zdôrazňujem slovo textový) editor typu notepad, joe, vim a pod. Prípadne môžete použiť niektorý z univerzálnych editorov typu JEdit. No a nakoniec pre zostavenie zdrojového kódu budeme potrebovať kompilátor a pre vytvorenie spustiteľného programu linker. Toto všetko zvládajú vývojové štúdia typu Visual C++ alebo Borland Studio C++. Ja som si však obľúbil prostredie Dev-C++. Toto je od vyššie spomenutých programov pod systém Windows úplne zadarmo (pod GNU GENERAL PUBLIC LICENSE) a poskytuje pre začiatočníka dostatočný komfort. Prostredie nájdete na webe bloodshed.net .

Prvý program

Sme dostatočne po technickej stránke vybavený, plný chute tak sa môžeme pusti do prvého programu. Tým bude klasické programátorské Hello world!. Ide o peknú tradíciu tak prečo ju nedodržať.

#include 

int main()
{
     std::cout << "Hello world!\n";
     return 0;
}

Môže sa nám stať, že nám preblikne len okno, potom treba kód upraviť takto:

#include 

int main()
{
     std::cout << "Hello world!\n";
     int q;
     std::cin >> q;
     return 0;
}

Toľko by na úvod stačilo, nabudúce sa pokúsim celý kód objasniť, teraz sa idem kvalitne vyspať


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

WeAreDevelopers Congress je pre vývojárov zaujímajúcich sa o AI, Cloud, blockchain a IoT

WeAreDevelopers predstaví odborníkov v oblasti cloudu, umelej inteligencie, blockchainu a IoT. Po veľkom minuloročnom úspechu sa opäť zameria na najd

3 dôvody prečo musíš prísť na WordCamp Bratislava 2019 | VLOG #61

Obdobie jesenných eventov začína a preto by som váš veľmi rád pozval na prvý z nich. Formát WordCampu netreba asi fanúšikom WordPressu predstavovať.

Máte posledné 4 mesiace na zbavenie sa Python 2

Od vydania Python 2.0 ubehlo devätnásť rokov ako voda. Python 2.0 uzrel svetlo sveta počas októbra 2000 a teda nie je sa čomu čudovať, že je na čase j

Publikované 11.09.2005

Tagy

codingC++

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist