Raspberry Pi Foundation mi splnila sen. Pravidelne som raz za čas premýšľal ako narvať Raspberry Pi do klávesnice. Ako za éry ZX Spectrum či Commodore 64. Keďže ide o jednoduchý jednodoskový počítač, tak mi to dávalo zmysel. Niekoľko večerov som trávil nad tým, či niekto také niečo nevyrába.

No a teraz Raspberry Pi Foundation uviedla Raspberry Pi 400. Ten je postavený presne na tomto koncepte. Základom je Raspberry Pi 4 s procesorom Broadcom BCM2711 quad-core Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit SoC @ 1.8GHz a 4GB LPDDR4-3200 operačnej pamäte s pasívnym chladením. Zvýšenie taktu pomohlo, nakoľko sa prejavilo aj v benchmarkoch.

Raspberry Pi 400 má inak rozložené porty a iný formát než poznáme z Raspberry Pi – je prispôobený klávesnici. Predáva sa v dvoch verziách a to bez príslušenstva za 70 dolárov, alebo s myšou, napájacím zdrojom a microSD kartou za 100 dolárov.

Určite by som si rád počkal na verziu s 8 GB RAM. Pre aktuálnu verziu ešte nie je k dispozícii žiaden reseller pre Slovenskú a ani Českú republiku.