Vlog


Sleduj ma


Twitter


Reloop Mixage IE – nielen na také to domáce hranie

Pravidelnému čitateľovi asi neuniklo, že hudba je moja srdcová záležitosť – či už počúvanie, ale aj hranie. Dj-ingu som sa ale posledný rok nevenoval, nakoľko bytové podmienky nedovoľovali rozbaliť audio techniku. Predsa len mi to chýbalo, tak som začal uvažovať nad kontrolerom.

Ten je skladný, prenositeľný a na naozaj príležitostné hranie stačí. Voľba padla na nemeckého výrobcu Reloop a ich kontroler Mixage IE (interface edition) zo série Digital Jockey. Samozrejme výberu predchádzal dlhodobý výber, prechádzanie recenzii a pozeranie videí. Nakoniec rozhodol pomer cena/výkon a požiadavka na strednú triedu.

Ak by som mal Reloop Mixage IE v skratke predstaviť tak ide o kompaktný Traktor (Native Instruments) DJ-Controller s vlastnou integrovanou zvukovou kartou (16 bit/48 kHz) vhodný pre začiatočníkov ale aj pokročilejších, ktorí si chcú mixovať hudbu podľa seba.

Aj keď na fotografiách ide o malé zariadenie, tak rozmery 370 x 44 x 258 mm a hmotnosť takmer dva kilogramy hovoria o niečom inom. Balenie obsahuje samotný kontrolér, USB kábel, CD s aplikáciami a tlačený manuál na základné nastavenie.

Začal by som inštaláciou – stačí nainštalovať ASIO ovládač a pripojiť USB kábel cez ktorý je kontrolér aj napájaný, pripojiť slúchadlá (¼" konektor) a reproduktory (stereo RCA), prípadne mikrofón a môžete začať hrať. Tu záleží na vás či máte nejakú aplikáciu, alebo využijete pribalenú - Native Instruments Traktor LE 2. Ja som využil druhú možnosť. Inštalácia bola triviálna, Traktor je nutné online aktivovať – potom máte k dispozícii aktualizácie. Aby Traktor vedel s Reloop Mixage IE správne komunikovať, resp. aby boli funkčné všetky hardvérové ovládacie prvky tak ich treba namapovať – profil je už pripravený na dodávanom CD, stačí postupovať podľa návodu.

Reloop ako operačný systém odporúča Windows XP (SP3) či 7 (32 bit/64 bit), alebo Mac OS X 10.5/10.6 – oba systémy s 1GB operačnej pamäte. Ja ho prevádzkujem na staršom notebooku s XP a SP2, dokonca s AMD procesorom, ktorý Reloop neodporúča bez problémov. Skúšal som aj linux a aplikáciu Mixx – ničo fungovalo, no nemal som energiu kontrolér namapovať. Aj keď je Native Instruments Traktor len v edícii LE tak je plne použiteľný – v podstate mi chýba len možnosť nahrávať výstup – to rieši edícia Pro. Ja som to vyriešil inštaláciou Audacity a prepojením výstupu kontroléra so vstupom line-in na notebooku.

Priznám sa, že som bol troška skepticky voči reakciám (rýchlosti) tohto zariadenia, no praktické používanie ma presvedčilo, že je všetko ako sa patrí. Ovládacie prvky sú rozmiestnené intuitívne a po pár minútach sa dá Mixage ovládať aj bez pozerania naň.

Hardvérové ovládacie prvky by sa dali rozdeliť do niekoľkých skupín. Stredu zariadenia dominuje dvojkanálový mixpult so šabľami a crossfaderom, ovládaním výšok-stredov-basov. Vrchná časť je zase na slučky, efekty a pitchfader. Úplne na vrchu je výber z playlistu a load do pravého alebo ľavého deck-u. Zariadeniu určite dominujú dva dotykové jogy (jog wheels) na scratching, či pohyb v skladbe. Tie reagujú ako na dotyk z ich boku alebo vrchu ako pri vinyle. No a na spodnej časti je play, cue, cup a sync (automatické dorovnie BPM).

Spolu obsahuje Reloop Mixage IE až 54 ovládacích prvkov a keďže ide o MIDI tak ich môžete používať aj v iných aplikáciach. Dokonca je možné pripojiť až dva Mixage IE – budete ale potrebovať Pro edíciu Native Instruments Traktor.

Digital dj-ingu som sa dosť dlho vyhýbal, z vinylov sa mi veľmi dobre hrávalo, ale priestorovo ide o náročnejšie riešenie. Najmä ak sa hraniu nevenujem profesionálne bola voľba Reloop Mixage IE to správnou a prechod bezbolestný.

Kontroler som kupoval v online obchode electronic star, ktorý okrem DJ techniky ponúka aj reproduktory, svetelnú techniku a podobne – určite si ponuku preklikajte, ak vás takéto veci zaujímajú.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Oplatí sa lacný 1 TB SSD disk WD Blue? | VLOG #84

Skúsenosti z používania low-cost SSD od WS z Blue edície s kapacitou 1 TB (1000 GB). Dozviete sa ako si ukladám dáta a ako k nim pristupujem, zároveň

Kniha Meet the Heroes | VLOG #77

Kniha, ktorú musíš mať! Je hmateľný dôkaz, že Slovensko ako krajina nie je startené. Kniha Meet the Heroes predstavuje generáciu hrdinov všedných dní

Official DJI Osmo Action Travel Kit Unboxing | VLOG #76

Na YouTube som nenašiel ani jedno video tohto kitu, tak si pozrite si môj unboxing Osmo Action Travel Kit ku kamerke DJI Osmo Action. Samotnú kameru

Publikované 18.12.2012

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist