Vlog


Sleduj ma


Twitter


Slovenská pirátska strana – nie, ďakujem neprosím!

Môj vzťah k pirátom je taký 50 na 50. Mám rát pirátov ktorých okolo seba vytvoril Steve Jobs v 80-tých rokoch. A mám rád pirátov z Pirate Bay a v súdnom procese som bol úplne na ich strane a fandil im. Nie len preto, že média a masy súboje Davida s Goliášom vždy milujú, ale aj preto, že som im skutočne veril. Aj verím. Myslím že zodpovednosť za „trestné činy“ má v tomto prípade skutočne niesť koncový užívateľ a nie sprostredkovateľ „nástroja“.

Prvý piráti čo zrovna niesu podľa môjho gusta sú tí z Karibiku. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale jednoducho ma nebavia. Po včerajšom masírovaní médiami má snáď každý informáciu, že aj slovač bude mať vlastných pirátov. Slovenskú pirátsku stranu. Poznáme tú švédsku, ktorá v euro voľbách zožala úspech. Pár mesiacov sa hovorí aj o českej a teraz sme na rade my.

To, že po právnej stránke narábanie s autorským obsahom nieje podľa mojich predstáv je pre mňa fakt. Predraženosť digitálneho obsahu, jeho nedostupnosť, chýbajúce online shopy za normálne ceny atď. nútia ľudí siahať po „nelegálnom“ obsahu. Je ľahko dostupný a vie si ho nájsť ako malé decko tak ak dôchodca. Otvorene sa o ňom bavia ľudia na verejnosti - „Včera som si stiahol film, môžem ti ho napáliť“. Viete si predstaviť, že by niekto takto otvorene povedal „včera sme vykradli potraviny, kopec chlastu a cigariet – stav sa u mňa, niečo ti dám“. A pritom tie zlé nahrávacie spoločnosti a BSA sa snažia postaviť trestnú zodpovednosť na rovnakú úroveň za oba činy. Mimálne ale vytrieskať čo najviac prachov. Tie ich výročné správy o koľko miliónov či miliárd amerických bubákov prišli neberiem vážne. Sú to všetko dohady. O „výpalnom“ za pamäťové a záznamové média radšej pomlčím. Proste chcem povedať, že takáto je situácia a malo by sa s ňou niečo robiť. Je ale politická strana riešením?

Doteraz som nemal vyhradený názor. Švédska strana má jasný plán a ciele, ktoré sa snaží splniť. Tá česká ma tiež nejaký program. No a „naši“ len povedali že sa zakladajú a majú tisícku priaznivcov. Na Facebooku. Nejeden bloger sa už vyjadril, že strana má jeho hlas. Pýtam sa, že sa čo? Hneď ma napadla paralela, keď sa niekto nechápe kto môže voliť ten Smer. Ja zase nechápem ako môže niekto voliť niečo čo neexistuje a ani nemá plán, len názov. Ale prikladám to počiatočnej eufórii.

Niečo treba robiť na tom sa viem zhodnúť. Keď som sa o tom dozvedel tak som skepticky konštatoval, že si niekto chce len legalizovať svoju domácu zbierku multimédií. Za pozornosť stoja aj zistenia uverejnené na blogu Michala Drotována v článku Kto zakladá Slovenskú pirátsku stranu? A priznám sa že tieto veci vo mne vzbudili dosť nevôle voči nej.

Webová stránka má byť spustená dnes, čo sa z toho vykľuje sa ešte uvidí. Dúfam, že sa minimálne zvýši diskusia na tému autorských práv a patentov.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Vemzu si jednu klamlivú reklamu

Black friday. Black friday everywhere. E-shopy do toho šlapú čo to dá. Aj keď predpovede sú, že rekordy dosiahnuté nebudú. Čo ma ale neprestáva udivov

Hlavný hygienik určí v ktorých častiach jedného bazéna sa môže čúrať

Leto sa nám pomaly končí. A tak ako nemáme pamäť na to čo spravili alebo nespravili politici sa zdá, že jeden a pol roka od začatia celosvetovej pandé

Rodovo neutrálny jazyk, pracovné inzeráty a skratky

Pracovné inzeráty na štýl "Prijmeme mladú, atraktívnu ženu na post asistentky. Máš menej ako 35 rokov a chuť pracovať s nasadením? Potom hľadáme

Publikované 12.06.2009

Tagy

komentár

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist