Blíži sa onen dátum, ktorý vždy neznášam - tento rok padne na 12. decembra. Tento deň sa budú meniť cestovné poriadky vlakových spojov, no a ako býva zvykom tak aj autobusových. Keďže som takmer každodenným zákazníkom Železníc Slovenskej republiky zavítal som na ich webové stránky, pretože ma zaujímajú pripravované zmeny.

Ešte by som rád upozornil, že doteraz som vždy všetky spoje zisťoval na www.cp.sk , stránku www.zsr.sk som samozrejme navštívil ale dnes som si dal tú námahu ju troška preskúmať. Hneď na titulnej stránke ma zarazil dátum 6. November 20050, to sme sa troška dosť posunuli v čase. Hneď ma zaujal banner pod ktorým nájdete informáciu, že Do vydania knihy ešte ostáva: Dní alebo Hodín alebo Minút alebo Sekúnd .

Toto sa zobrazí návštevníkovy, ktorý používa Firefox – v Opere a IE funguje všetko správne. Taktiež ma vytáča použitie slovného spojenia, pri kontaktovaní cez adresu WWW. Pochopím, že za kontakt by som považoval odoslanie nejakého formulára ale nie prezretie si emailových adries. Postupne sa dostávam k dizajnu stránok, maximálne rušivo na mňa pôsobí úplne neprofesionálny banner upozorňujúci na možnosť sledovania meškania vlakov pomocou SMS a tam text

Toto je modernizacia. No a teda samotne spracovanie by si zaslúžilo pár zmien. Tá čakajúca pani v ľavom hornom rohu, určite nesedí na žiadnej z domácich staníc. Pretože ani na Hlavnej stanici si poriadne človek nemá kde sadnúť, ale to je vec na samostatnú kritiku ako aj cestovanie vo vlakoch. No a to už vôbec mi nesedí spracovanie menu, či text vítajúci návštevníkov.

Tak som sa pozrel aj na weby nasich susedov, snáď rovnako kvalitný web ako my majú len poľské železnice (www.pkp.pl ), oveľa lepšie už na mňa pôsobia ako maďarské (www.mav.hu ) tak aj české (www.cd.cz ) železnice. Pri prezretí www.oebb.at mi určite dáte za pravdu že porovnávam neporovnateľné. Nadpis tohoto spotu je možno troška nadnesený, hej to cestovanie je ešte horšie aj keď aj tu sa pomaličky robia pokroky. Ide o to, že takýto web, ktorý mal už vyše 5 a pol milióna návštev by si zaslužil oveľa prepracovanejší dizajn.

O niečo lepšie je na tom už web www.slovakrail.sk . Aj keď tu mi zase nieje jasné prečo je raz stránka orientovaná na celú šírku prehliadača a inokedy zase je layout prispôsobený do rámca na stred.