Nechcel som si kaziť sviatky nadávaním a pindaním, tak píšem až teraz. Najprv sa ministerstvo nekultúry vyznamenalo „transparentnosťou“ pri priestore A4. No a teraz už pár týždňov rezonuje (ne)dizajn Slovenskej národnej galérie.

Tá vyčelnila na novú internetovú stránku 25 tisíc eúr. Celkom slušná pálka za ktorú sa dá spáchať všeličo, nie len web ale aj umelecké dielo. V nadpise som použil slovo gýč, možno to nie je presné v tomto prípade lebo ten väčšinou označuje až prekombinovanie a komplikovanosť. Je to ale nepoužiteľné a nevkusné.

Ak mala byť nová stránka minimalistická tak sa to autorovi podarilo. Má totiž minimálnu hodnotu, ako z pohľadu ohodnotenia tak aj obsahu. Aj keď celý ten „badžet“ nešiel len do vrecka autora, ktorým je Juraj Sukop, ale len 19 tisíc.

O okrádaní sa toho veľa popísalo napríklad pri novom webe Rozhlasu. Ale ten mal aspoň obsahovú hodnotu. SNG.sk ju nemá. Som milovník minimalizmu, experimenovania s dizajnom a zaujímavých interaktívnych a vizuálnych zážitkov. Tento web mi ale nič také nepriniesol. Najprv som si myslel, že mám len vypnuté CSS z nejakého debugovania.

A možno som len členom tupého stáda, ktoré sa takémuto „umeniu“ nerozumie. No som zastáncom toho, že:

Tvorba štátneho webu by mala byť česť a nie výhra v lotérii

Pritom už toľko krát tu spomínaný minimalizmus je bežný na weboch okolitých národných galérii – Českej, Maďarskej aj Poľskej. Ten súčasný nedizajn by som bral ako týždenný úlet, no nie niečo s čím by som sa chválil.

btw ani to málo čo na webe je nefunguje ako by malo, napríklad taký Archív pri rolovaní. Aj rýchly test použiteľnosti nedopadol neprekvapivo.

Medzičasom sa na túto tému popísalo inde

Pre porovnanie ngprague.cz: Vítězný návrh bude Národní galerií v Praze odkoupen za 30 000,- Kč. Částka bude vyplacena po kontrole technické správnosti materiálů a po případných nutných úpravách. Národní galerie v Praze si vyhrazuje právo vítězný návrh nerealizovat.
Jan Rosa: Heh, a videl si uz http://www.nga.gov/ ? To tych 25kEvri za sng.sk nabera iny rozmer :-)