Vlog


Sleduj ma


Twitter


Zmena MAC adresy sieťovej karty

Keď sa zmena MAC adresy väčšina adminov si pod tým predstaví nelegálnu činnosť. Ale nie vždy to tak musí byť. ISP najmä pri káblových ale aj bezdrôtových pripojeniach zvyknú zabezpečovať sieťové pripojenia pomocou spomínanej MAC adresy zariadenia užívateľa.

Tým si ISP zabezpečí, že zákazník je pomerne presne identifikovaný a ak sa z rovnakými konfiguračnými údajmi (IP, brána, maska siete, ...) pokúsi niekto pripojiť ale z iným hardvérom bude odmietnutý. Čo ak potrebujete sem tam pripojiť na sieť namiesto PC napríklad notebook, či iný PC a naťahať záplaty? Vtedy príde na radu práve zmena MAC adresy. Keďže adresa je implementovaná na sieťovej karte (v mojom prípade) nie vždy sa zmena môže podariť. Osobne ani neviem či sa dá aj zmeniť napevno, ale predpokladám, že niektorý hw do dovolí.

Pod operačným systémom Linux to je jednoduchšie, použijeme príkaz ifconfig eth0 <abbr title="hardware" lang="en">hw</abbr> ether XX:XX:XX:XX:XX:XX alebo ip link set eth0 address XX:XX:XX:XX:XX:XX, kde XX:XX:XX:XX:XX:XX je nová MAC adresa. Pred ich zadaním musíte deaktivovať sieťové zariadenie. Samozrejme nieje problém jeden z príkazov nechať spúšťať pri štarte systému. Trocha zložitejšia situácia nastala, keď som chcel zmeniť adresu pod Windowsom. Dedo vševedo mi našiel niekoľko utilitiek ako Mac Makeup, ale ten mi sieťovku nedetekoval. Tak som skúsil ešte pár shareware programov, ale bez akéhokoľvek výsledku. Prečo neskúsiť to čo ponúka systém? Môžete skúsiť vyhľadať aktuálnu adresu v registroch a zmeniť ju. Ja som to riešil nasledovne:

Takáto zmena ostane aj po reštarte systému. Ak sa vám nedarí MAC adresu zmeniť ani v registroch, ani v nastaveniach karty a ani pomocou softvéru budete sa musieť zmieriť s tým, že to jednoducho nejde. Alebo prejsť na Linux.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

GitHub spustil Container Registry

V marci tohto roku skončil najväčší balíčkovací systém npm v rukách GitHub-u, alebo presnejšie povedané Microsoftu. Druhým najpopulárnejším je Docker.

Adobe PhoneGap na vývoj mobilných aplikácií končí

Adobe ukončuje vývoj frameworku pre mobilné aplikácie s názvom PhoneGap. Jeho história siaha do roku 2008, kedy ho predstavila spoločnosť Nitobi. Práv

Čo je to RSS a prečo ho musíte mať | VLOG #81

RSS vnímam ako absolutne nadčasový formát a v tomto videu vám prezdradím prečo. Zároveň zistíte, že ho potrebujete aj vy ak vás zaujíma čo sa deje. A

Publikované 05.05.2005

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist