Keď sa zmena MAC adresy väčšina adminov si pod tým predstaví nelegálnu činnosť. Ale nie vždy to tak musí byť. ISP najmä pri káblových ale aj bezdrôtových pripojeniach zvyknú zabezpečovať sieťové pripojenia pomocou spomínanej MAC adresy zariadenia užívateľa.

Tým si ISP zabezpečí, že zákazník je pomerne presne identifikovaný a ak sa z rovnakými konfiguračnými údajmi (IP, brána, maska siete, ...) pokúsi niekto pripojiť ale z iným hardvérom bude odmietnutý. Čo ak potrebujete sem tam pripojiť na sieť namiesto PC napríklad notebook, či iný PC a naťahať záplaty? Vtedy príde na radu práve zmena MAC adresy. Keďže adresa je implementovaná na sieťovej karte (v mojom prípade) nie vždy sa zmena môže podariť. Osobne ani neviem či sa dá aj zmeniť napevno, ale predpokladám, že niektorý hw do dovolí.

Pod operačným systémom Linux to je jednoduchšie, použijeme príkaz ifconfig eth0 <abbr title="hardware" lang="en">hw</abbr> ether XX:XX:XX:XX:XX:XX alebo ip link set eth0 address XX:XX:XX:XX:XX:XX, kde XX:XX:XX:XX:XX:XX je nová MAC adresa. Pred ich zadaním musíte deaktivovať sieťové zariadenie. Samozrejme nieje problém jeden z príkazov nechať spúšťať pri štarte systému. Trocha zložitejšia situácia nastala, keď som chcel zmeniť adresu pod Windowsom. Dedo vševedo mi našiel niekoľko utilitiek ako Mac Makeup, ale ten mi sieťovku nedetekoval. Tak som skúsil ešte pár shareware programov, ale bez akéhokoľvek výsledku. Prečo neskúsiť to čo ponúka systém? Môžete skúsiť vyhľadať aktuálnu adresu v registroch a zmeniť ju. Ja som to riešil nasledovne:

  • zobrazime si vlastnosti sieťového pripojenia
  • v karte General klikneme na Configure
  • vyberieme záložku Advanced
  • v Property vyberieme Network Address
  • Value nastavíme na požadovanú MAC adresu (bez ":" alebo "-")
  • skontrolujeme zmenu príkazom ipconfig /all z príkazového riadka, či si overíme funkčnosť

Takáto zmena ostane aj po reštarte systému. Ak sa vám nedarí MAC adresu zmeniť ani v registroch, ani v nastaveniach karty a ani pomocou softvéru budete sa musieť zmieriť s tým, že to jednoducho nejde. Alebo prejsť na Linux.