Ešte teraz si pamätám, že toť len nedávno som písal 10x naj … minulého roku. Utieklo to ako voda, no to je ale znamením toho že sa toho veľa udialo. Bilancovať by sa určite malo, veď je čo a treba si isté veci aj v hlave utriediť.

Prv než sa pustíte do čítania dovoľte mi zaželať do nového roku 2011 lem to dobré. Aby bol minimálne taký znesiteľný ako ten odchádzajúci.

Cestovanie

Snáď sa už ani nemusím rozplývať nad tým aké je cestovanie super – podarilo sa mi vypadnúť na víkend na celkom príjemné miesta. V hlave mám stále Urpín nad Banskou Bystricou, či Dražovský kostolík.

Moje kroky ale viedli aj za hranice, dva krát tradične jesenná Praha. Z toho jeden krát mi pršalo, ale tak aj to malo svoje čaro. Zo zahraničia spomeniem ešte aj Madrid no a fantastický týždeň v Paríži. Dúfam, že z neho sa mi čím skorej podarí spracovať report aj fotografie. Je to úžasné mesto presne podľa môjho gusta a hrozne rád by som sa doň vrátil. Už teraz som zvedavý kam ma vietor zaveje budúci rok. Pár tipov by určite bolo.

Fotografia

Toto je krásne hobby. A mňa neprestáva baviť. Po množstvách úvah akým smerom smerovať foto web som sa opäť vrátil k formátu fotoblogu. Založil som si fan stránku na Facebook-u  a aj Twitter konto. Troška som vylepšil výbavu o novú brašňu, do ktorej sa mi kompletne stane „náčeníčko“ k tomu pár nových filtrov no hlavne super statív.

Zároveň ma mrzia tie veľké resty v postprodukcii a publikovaní fotografii. Posnažím sa aspoň dohnať to zameškané. Aspoň Bratislavský fotomaratón som stihol. Keďže som fotografoval snáď už všetko tak snáď sa v budúcnosti dostanem aj do hôr, ktoré sú mojim veľkým snom. Uvidíme.

Projekty

Nejaké tie projekty boli sú a dúfajme aj budú. Nápadov je dosť zrealizovaných je minimum aj to v rôznych beta verziách. Celkom úspešne sa rozbehol KUULTUR MAG, ktorý zajtra oslávi svoje prvé narodeniny.

Priatelia

Bez nich by to určite nešlo, preto majú svoje pevné miesto aj tu.

Festivaly a hudba

Festivaly majú v mojom živote už svoje pevne dané miesto a dokiaľ budem môcť tak určite na ne budem chodiť. Sezónu som otváral eventom Gergaz One, ktorý bol prvou oficiálnou akciou netlabelu Gergaz. Nasledoval Viedenský koncert I Am Kloot a Bratislavský koncert Editors.

Na dvere zaklopalo leto a s ním klasika v podobe Pohody a prvého ročníka nového festivalu Grape. Na záver leta to bol ešte rakúsky fest FM4 Frequency. Posledným hudobným zážitkom tohto roku bol koncert Interpol vo Viedni.

Všetko nebolo ale len o hudbe – výbornou akciou bol Food fest, ktorého sa určite opäť rád zúčastním. Silným zážitkom bol aj festival animovaného filmu – Fest Anča, ktorý sa konal v Žiline. To nehovorím o čítačke Michala Hvoreckého v Malackách.

Tech hračky

Najväčšiu radosť som mal z HTC Desire, ktorý som si zadovážil ešte v apríli. Skutočne namakaný fón podľa mojich predstáv. Nečakane mi spravil radosť netbook Acer Aspire One D250, ktorý veľmi aktívne používam. Ešte aj slúchadlá AKG K 430.

Blog

Smutným skonštatovaním je, že od vzniku blogu som mal tento rok naň najmenej času. Paradoxom je, že s tých ukazovateľských faktorov (návštevnosť, nárast čitateľov, zvýšenie povedomia) sa mu historicky najlepšie darilo.

Blog opäť na chvíľku dostal stálu šablónu, pribudlo množstvo ponúk na jeho monetizáciu ale práv z časových dôvodov som sa k tomu nedostal. Na formáte nehodlám nič meniť a stále ho tvorím pre radosť. Dúfam, že to tak bude aj v budúcnosti a v kľude sa dožije 8. narodenín.

MTB a bushcraft

Bajk mám rád snáď odvtedy čo chodím, stále je to jeden z najlepších spôsobov oddychu. Dúfam, že budúci rok dostane ešte viac priestoru.

Novinkou je bushcraft – dlho pripravovaná celodenná akcia bola skvelým zážitkom. Pevne verím, že sa podobná podarí zopakovať aj budúci rok, podľa možnosti viacdňová.

Tech eventy

Kapitola sama o sebe. Druhý Žilinský BarCamp, ktorý sa konal v máji bol fajn, ten tretí mi ale zo zdravotných dôvodov utiekol. Novinkou bol Trnavský Unicamp – veľmi milo prekvapil.

Čo ale muselo nakopnúť každého bol TEDxBratislava – maximálne profesionálny event plný inšpirácie. Nieje celkom presné ho zaradiť medzi tech ale má zo svojho obsahu sem najbližšie.

Otec webu Timothy Berners Lee bol v Bratislave a ja som bol pri tom. K tomu ešte pracovná Cloud Computing Conference. Koniec roka sa niesol v osvedčených menách a značkách. WebExpo a Google Developer Day.

Prvý krát som za konferenciou vycestoval aj mimo jedných hraníc. V Madride sa konala Campus Party Europe, pozvanie ktoré sa neodmieta.

Vy

Bez vás by som tu nepokračoval.