Cestovanie vlakom patrí medzi moje najobľúbenejšie spôsoby dopravy, napríklad na rozdiel od takých autobusov – tie patria presne na opačný koniec spektra. Myslím teraz na najmä niekoľko hodinové cestovanie napríklad do okolitých štátov.

Počas 4-5 hodín sa dá toho veľa spraviť. Či už ide o ozajstnú prácu, čítanie, pozeranie filmu alebo len počúvanie hudby a pozeranie do krajiny. O tieto benefity je ochudobnená vnútroštátna doprava a jediným riešením je prvá trieda. Ako si teda neskaziť cestu skorej než nastúpite do vlaku?

Hodžovo

Trúfalosť kúpiť medzištátny lístok na Hlavnej stanici sa vám môže vypomstiť. Jednak to vidíte na tete za okienkom, najmä ak ide o niečo komplikovanejšie. No a zároveň od ľudí v rade za vami. Bohužiaľ inú možnosť, ale nemáte. Ak by Železničná spoločnosť Slovensko umožnila nákup lístka aj do zahraničia.

Namiesto Hlavnej stanice odporúčam preto lístky kupovať na prevádzke na Hodžovom námestí. Tu som nikdy nemal pocit, že obťažujem. Napriek tomu odporúčam si lístky na mieste vždy aj skontrolovať. Pôvodne bolo okienko zákazníckeho centra umiestnené v priestoroch predajne Dopravného podniku, teraz má samostatnú prevádzku.

cd.cz

Najčastejšie cestujem do Českej republiky, konkrétne je to Praha a sme tam Brno – do roka to vychádza aj 15-20 raz. Oplatí sa teda ihneď sa zaregistrovať na cd.cz a začať zberať body. Cca každú piatu vnútroštátnu cestu mám zdarma. Dajú sa kupovať aj lístky z Bratislavy do Prahy a späť, čo na webe Slovakrail nedáte. Od prvého marca sa neplatí 10% z lístka „zdarma“ ako doteraz a je naozaj celý zdarma. Tak isto nie je nutné sa registrovať na občiansky preukaz.

Bohužiaľ Wifi vo vlakoch ČĎ väčšinou nie je k dispozícii a keď je tak nefunguje. Nedá sa vybrať miesto, pomerne často sa my stalo, že si bola vydaná miestenka na miesto, ktoré vo vlaku vôbec nebolo.

Rovnako sa oplatí nakupovať aj napríklad u Rakúskeho ÖBB – spolu aj napríklad s lístkom na Viedenskú MHD, platba kreditkou je samozrejmosť.

Alternatívni prepravcovia

Danko vyhnal RegioJet zo slovenských koľajníc. Dobrou správou ale je, že od konca minulého roka premáva RegioJet ja trase Bratislava – Praha. Zatiaľ som RegioJet na tejto trase využil len tri razy, ale je to super. Ten prvý raz celý vagón otravoval a ohrozoval nejaký opilec z Ostravy, ale všetky ďalšie jazdy boli úplne v pohode. Skvelý personál, funkčná Wifi a príchody podľa cestovného poriadku.

Možnosť bezplatne stornovať lístok pred odjazdom je super, napríklad medzištátna miestenka u Železničnej spoločnosti Slovensko je nestornovateľná. Možnosť vybrať si miesto beriem ako dar a tak isto aj to, že vlak má kapacitné obmedzenie na počet miest by mala byť vec daná zákonom. Lístok sa oplatí kupovať vopred, nebudete mať lepšiu cenu ale istotu, že ešte lístok kúpite. Už sa mi stalo, že 10 dní pred odjazdom zostávalo pár (doslova) voľných miest. A výrazne priaznivejšiu cenu snáď už ani nemusím spomínať.