Vlog


Sleduj ma


Twitter


4 osvedčené spôsoby ako opustiť svoju komfortnú zónu

Ak by som mal zvoliť synonymum pre pre výraz „komfortná zóna“ tak by to asi bolo slovo istota. Radi a často volíme pocit bezpečia a známych vecí pred tými novými a neznámymi. Nikomu to tak môže vyhovovať, dokonca by sa dalo tvrdiť, že to je nejaké poznávacie znamenie starších ľudí, možno až priemeru či väčšiny. Ľudia chcú istoty. Na druhú stranu verím, že každý máme svoje sny. Moja otázka ale znie či je človek schopný ich realizovať zo svojej komfortnej zóny. Dovolím si tvrdiť, že nie. No pomerne veľa ľudí sa o to nikdy nepokúsi, na druhú stranu poznám aj takých jedincov, pre ktorých je opúšťanie ich komfortnej zóny práve ich komfortnou zónou.

A po viacerých rozhovoroch s nimi viem, že je to len vec cviku a praxe. Priznám sa, že mám s tým stále veľké problémy. Najmä kvôli mojej povahe introverta. No tu je niekoľko spôsobov ktoré mi pomáhajú.

1. Cestovanie

Svet začína za poslednou ulicou ktorú v tvojom meste poznáš. Cestuj. Nemusí to byť nevyhnutne nejaká exotika, aj tu je krásne. Sám mam v spoznávaní Slovenska rezervy, no pracujem na tom. Zahraničie je tiež super – prinúti ťa používať cudzí jazyk, adaptovať sa v novom prostredí. Mne veľmi pomáha vedieť nové veci inak, nachádzať riešenia. No najviac toho ponúkajú ľudia takže...

2. Spoznávaj nových ľudí

Nehovorím, že treba si hľadať nových najlepších priateľov. Skôr si rozširovať svoje portfólio kontaktov. Práve tie otvárajú nové dvere. Najmä v krajine kde každý každého pozná. Stačí sa prihovoriť, prípadne vyhľadať skupinu ľudí ktorá rieši rovnaké veci ako ty. To neplatí len pre programatorov, ale aj rečníkov, footografov, ľudí čo radi varia alebo sa chcú rozprávať v cudzom jazyku.

3. Uč sa nové veci

Z vlastnej skúsenosti viem, že tak ak by som toľko času venoval frflaniu, že niečo neviem tak by som sa to naučil alebo si to spravil aj sám. Jasné, že človek nemôže byť vo všetkom ihneď majster. Minimále ale aspoň získa prehľad a to pomôže napríklad preskočiť niektoré úvodné problémy alebo rozhodovania a môže sa zamerať na jadro veci. Samotné opustenie komfortnej zóny spôsobuje učenie niečoho nového.

4. Stanov si cieľ

Rozprávať donekonečna o svojich plánoch môže byť fajn, no bude to stále len rozprávaním. Sen sa začne plniť na skutočnosť až keď si povieš ako ho chceš dosiahnuť a začneš na tom aj makať. Lenivosť neospravedlňuje – v dobe kedy každý si môže na seba aplikovať naozaj toľko metód pre motiváciu a organizovanie času sa to dá.

Človek zlyháva, strach je mocný nepriateľ. No strach si vytvárame sami. A ten kto ho vytvoril má aj moc ho prekonať. Kto neskúsi nezažije. Nemusia to byť veľkolepé veci – stačí si ráno v MHD sadnúť na iné miesto ako obvykle, z obedového menu vybrať niečo iné ako ste mali v pláne. Večer zájsť s priateľmi do iného podniku, alebo vôbec niekam s nimi zájsť. Možno nie všetko z toho sa podarí, ale verte že to nebude deň ako stovky ďalších ale budete si ho pamätať.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Meditácia a mindfulness s aplikáciou Oak | VLOG #78

Myslím si, že aktuálne je to najvhodnejšie obdobie, kedy môžete začať s meditáciou alebo mindfulness. Prípadne dýchacími cvičeniami. Ak ste sa dotera

10 spôsobov, ako zostať kreatívny v časoch dobrých aj zlých | VLOG #71

Kreativita nie je niečo, čo len tak zapnete frázou "a teraz budem kreatívny". Jednoducho občas to nejde. Ale naštastie je tu 10 tipov z kni

15 vecí, ktoré mi dalo 15 rokov blogovania

15 rokov je vek v ktorom vás v reálnom svete ešte stále neberú vážne. V tom internetovom ste dinosaurus. A ak dožijeme ďalších 15 rokov, tak sa budeme

Publikované 12.01.2014
TOPlist TOPlist