Prvý krát v tomto mesiaci som si našiel čas na vychádzku. Je pravda, že celý deň bolo zamračené ale aj tak som zobral zo sebou digitál, veď aspoň sa s ním pohrám troška za horších svetelných podmienok. No ale už za 15 minút čo som odišiel z domu som pochopil, že pri fotení prírody v blízkosti môjho rodiska nebude hlavný problém z nedostatkom svetla ale z niečim iným. Tým INÝM je bordel, špina a devastácia. Jednoducho povedané treba sa naozaj snažiť, aby ste spravili snímok kde nebude zrezaný strom, nejaká divoká skládka v pozadí či plastová fľaša. A to človeku riadne dokáže pokaziť náladu viac než sychravé počasie.

Odmalička som mal k prírode veľmi pozitívny vzťah. Vždy ma štvalo, že žijem v takej rovinatej oblasti bez kopcov a podobných vymožeností. Ale človek zistí, že aj borovicové lesy či rozsiahle prímoravské lesy majú svoje čaro a veľmi pekné zákutia, len sa treba lepšie na ne pozerať. Keď však začne človek študovať a pracovať nemá toľko času chodiť do prírody. Tá bola až do pádu komunizmu v okolí môjho bydliska kvôli tomu, že bola v pohraničnej oblasti, veľmi dobre uchránená pred devastáciou. Za posledné roky som sledoval, že všetko sa mení k horšiemu a dnes som si to zase uvedomil.

Z obce sa jednoducho nedá ísť von bez toho aby ste natrafili na čiernu skládku, proste každým smerom je nejaký bordel. No a zoberte svoje dievča sem von na romantickú prechádzku. Napriek tomu že žijem na dedine špina je všade. Zájdete hlbšie do lesa a tam kde by to človek najmenej čakal vysypaný odpad zo stavby, porezané stromy na kúrenie. Dlhé roky bola v obci vyčítané, že tunajšia skládka je neriadená a divoká, navyše sa nachádzala v blízkosti starého cintorína, ktorý pohltila. Skládka je zlikvidovaná, väčšina ľudí ma smetné nádoby ale aj tak je veľmi veľa toho na čo nestačia. Absolútne je nedoriešený zber a likvidácia väčšieho odpadu. V obci nieje ani jeden verejný kontajner či smetný kôš. Ale ani v tomto prípade sa nemôžem diviť prečo je tomu tak. Keď sa blíži nejaký sviatok, či hody po obci sú rozmiestnené smetné kontajnery. Znie to neuveriteľne ale než napočítate do desať sú úplne plné. Ale nie odpadu zo záhrad či lístia spred domu, ale starého nábytku, spotrebičov, kobercov a odpadu zo stavby či prestavby domov.

No a úplne fantastické je, keď takýto kontajner vám stojí pred domom aj týždeň. Samozrejme okolo neho sa spraví naviac toľko bordelu, že naň ani ďalšie dva kontajnery nestačia. Možno sa vám tento spot zdá troška na mňa netradičný ale chcel som poukázať aj na túto skutočnosť. Môžem sa tu venovať informačnej spoločnosti, nový moderným technológiam ale čo keď pôjdem ráno do práce, či cez víkend na vychádzku a všade kopa špiny a bordelu ako v stredoveku.

Čo s tým a kam s tým? Na to si vie každý sam odpovedať, ale nie každého odpoveď je ta správna.