Keď na to nemáte tak si to kúpte, túto vetu som si povedal pri rozhodovaní pri kúpe tohoto ultrazoomu. Popravde nebolo nad čím dlho váhať, viem že S5500 je najlepší cenovo dostupný digitál na trhu pre takého fotoamatéra ako som ja.

Fujinu som plánoval dlhšiu dobu ale bolo veľa vecí, ktoré mali prednosť. Navyše na trh prichádza nástupca z označením S5600. Rozdiel nieje príliš veľký: pridaný jeden megapixel, Anti-blur Mode ktorý potláča chvenie fotoaparátu či objektu a technológiu Real Photo Technology – tá má zaručiť vysokú citlivosť, kvalitu a rýchlosť najmä pri dlhom zoome. Aj S5600 chýba stabilizátor obrazu takže tie nové technológie ma nepresvedčili, keďže stabilizátor citeľne chýba. Pokladám za príležitostného fotografa Fuji FinePix S5500 výborne spĺňa všetky moje požiadavky. Začinal som z dvojmegovým kompaktom pred vyše troma rokmi, medzitým mi rukami prešlo zopár aparátov mojich známych takže prvé kroky s ním neboli nijak ťažké. Navyše Pika má tiež S5500. Digitál som bral ako kompletný kit v megafoto.sk . Uprednostnil som osobný odber pred vyčkávaním na zásielku a takéto veci predsa len radšej beriem z ruky do ruky, a vyplatilo sa, predavač bola naozaj predavač z veľký P. Za necelých 13 500 Sk som v základnej výbave dostal:

  • Fuji FinePix S5500
  • 4x alkalické batérie typu AA na overenie funkčnosti, vydržali cca na 250 fotografii
  • 16MB xD-Picture Card v antistatickom púzdre, karta slúži kvôli svojej nízkej kapacite
  • A/V kábel, približne 1,5m (2x cinch, 1x jack)
  • USB kábel (mini-B)
  • krúžok adaptéru AR-FX5A
  • krytka objektívu
  • remienok
  • CD-ROM zo softwérom

Ako som spomínal, tak som to bral ako kit takže naviac som mal pribalené:

  • 512MB xD-Picture Card Fuji
  • brašňa Vanguard
  • nabíjačka Powerhouse na 4 AA batérie
  • 4x nabíjateľné AA 2400mAh batérie
  • antistatická mikrovláknová utierka na objektív
  • no a dve drobnosti v podobe aktuálneho čísla časopisu Watt FOTO-VIDEO a knihu poézie

Samotný veľmi profesionálny dizajn pripomína svojho predchodcu – model 5000 a dáva o sebe tušiť, že ide o ultrazoom. Hlavnou dominantnou časťou prístroja je teda mohutný objektív FUJINON s 10x rozsahom transfokátora. Čo sa týka objektívu ide o 37:370mm, po prepočte na 35mm kinofilm, F2,8:3,1. Vo vnútri sa skrýva 1 / 2,7" CCD snímač z 4,07 miliónmi efektívnych bodov.

Na pravej strane sa nachádza celkom mohutný grip, ktorý umožňuje pevné a stabilné uchopenie prístroja a jeho ovládanie. V jeho vnútri sa nachádza miesto pre štyri batérie typu AA. Nad ním sa nachádza spušť a vypínač pomocou ktorého prepíname medzi režimom snímania a prehliadania. Za ním sa nachádza dvojica tlačidiel – prvé na aktivovanie režimu sekvenčného snímania a druhé korekciu expozície. Nasleduje otočný prepínač režimov: automatický, programový, preferencia času, preferencia clony, úplný manuál, videorežim, nočná scéna, šport, hory a portrét. Z ľavej strany sa nachádza slot pre pamäťovú kartu, pripojenie USB a A/V kábla. Zvrchu tlačidlo pre zmenu režimu ostrenia. Vedľa je vstavaný blesk. Prístroj nemožnuje pripojenie externého.

Tým sme sa prepracovali až do zadnej časti kde dominuje displej a elektronický hľadáčik. Obaja majú 115 000 bodov, displej je typu TFT LCD a má veľkosť 3,8cm, hľadáčik je vybavený korekciou očnej chyby. Nad displejom sa nachádza funkčné tlačítko (F) a prepínač zobrazenia (EVF/LCD). V pravej časti zadnej strany je ovládač zoomu, tlačidlo DISP/BACK, krížový štvorsmerový ovládač zo stredovým tlačidlom na ovládanie menu, listovanie medzi fotkami a pod. Pod nim sa nachádza posledné tlačidlo na zmenu intenzity podsvietenia displeja.

Rozmery prístroja sú 113x81x79 mm a hmotnosť prijateľných 387 g bez pamäťovej karty a batérii. No a teraz k praktickým skúsenostiam. Prístroju trvá takmer 5 sekúnd na spravenie prvej snímky. Samotne zapnutie trvá necelé štyri sekundy.

Fotografie je možné robiť v rozlíšení 2272x1704, 1600x1200, 1280x960 alebo 640x480 pixelov. Fotografie sú ukladané do formátu JPEG alebo RAW. Rýchlosť ostrenie prístroja je na celkom slušnej úrovni, len pri maximálnom zoome sa pretiahne približne na jednu sekundu. S5500 zaostruje približne od 90 cm do nekonečna, pri použití makra od 9 cm. Rýchlosť spúšte je približne 0,1 s.

Pozitívne je že vyváženie bielej je výborne prepracované a dá sa naň spoľahnúť, prípadne si vybrať z prednadstavených režimov. Citlivosť 64, 100, 200 alebo 400 ISO. Pri hodnote 200 nieje patrný šum, no pri 400 nejaké tie náznaky sú. Video je snímané buď v rozlíšení 640x480 alebo 320x240 bodov z rýchlosťou 30 snímok za sekundu pri oboch rozlíšeniach do formátu AVI.

Pri snímaní je užívateľ obmedzený len kapacitou karty. Práca z prístrojom je veľmi jednoduchá a rýchla. Čo sa mi mimoriadne pozdáva na prístroji je možnosť použitia predsádok a filtrov, použitie batérii typu AA namiesto akumulátora a veľmi kvalitné snímanie videa. Odporučil by som ho každému amatérovi, ktorý vyrástol z kompaktu alebo sa na profi zrkadlovku necítí či na ňu jednoducho nemá. Fuji FinePix na trhu v súčastnosti nájdete veľmi ťažko, len v predajniach kde je dopredávaná pretože, ako som spomínal je nahrádzaná svojim nástupcom S5600. Veľa, podľa mňa zaujímavých, snímkov nájdete vo fotoblogu. No a aké sú moje plány do budúcnosti?

S Fujinou už mám veľmi intenzívny mesačné skúsenosti, najbližšie sa plánuje statív. Samozrejme sa môžete tešiť aj na moje ďalšie poznatky a skúsenosti z amatérskou digitálnou fotografiou a recenziami na príslušenstvo.