Posledný februárový deň sa v priestoroch Vysokej školy ekonomickej v Prahe konala konferencia WordCamp, ktorá je venovaná redakčnému systému (CMS) WordPress. Myslím, že samotný koncept tohto podujatia nemusím veľmi predstavovať – mohli ste tu nájsť reporty zo Slovenských ročníkov, ktoré sa konali v Žiline a Bratislave. A myslím, že ani samotný WordPress nemusím nijako extra predstavovať. Je pravda, že tu ho tu už nepoužívam no denne sa s ním stretávam.

Program prebiehal v dvoch miestnostiach – jedna bola zameraná na užívateľov a druhá na na vývojárov. Okrem toho prebiehalo až 5 workshopov na ktoré sa dalo spolu s kúpou vstupenky prihlásiť. Čo ma teda najviac zaujalo?

Writing code for Multisite

Thomas Scholz (prezentácia)

  • základné informácie, ako s Multisite začať ako kóder, na čo si dať pozor a čo je dôležité.

WordPress jako ideální nástroj pro chytré marketéry

Filip Dřímalka

Zachytil som posledných 10 minút z prednášky Michala Koepeckého - Blog na stereoidech a hovorím si WTF, to snáď nie. Filipa som už videl prednášať v Connect Coworking a bolo to mega. Nesklamal ani teraz – mám rád smršť zaujímavých a užitočných informácii. Filip je typ spíkra, ktorého rady má chuť človek hneď otestovať. Ešte, že dal von prezentáciu, lebo poznačiť si všetko bolo nemožné. Pre mňa jednoznačne najlepšia prezentácia z celého WordCamp-u, kvôli ktorej sa mi oplatilo do Prahy cestovať.

Funkční strategie pro váš web (nejen na WordPressu)

Pavel Ungr

Pavel je na českom internete dobre známou a uznávanou osobnosťou. To čo rozprával naozaj platí pre akýkoľvek web a redakčný systém. Tak isto odporúčam si preklikať prezentáciu, spomína niekoľko zaujímavých nástrojov.

WP-CLI and plugin developing with future and past compatibility

Andreas Creten

Výborná true-story prezentácia o pozadí vzniku tohto nástroja, hlavne o sile komunitného a otvoreného vývoja. Plus kopec tipov na vývoj v PHP resp. WordPress-e.

Tipy a zkušenosti hostingové společnosti s WordPressem

Český hosting

Veľmi zaujímavá prezentácia, ktorú si pripravili kluci z Českého hostingu. Čakal som niečo viac marketingové, keďže išlo o Diamantového partnera podujatia, no bol som fakt milo prekvapený. Laicky vysvetlené prečo môže WordPress bežať pomaly, ako zvyšujú náročnosť na systémové prostriedky najobľúbenejšie pluginy a podobne.

Bezpečnost WordPressu, tipy pro každého

Vladimír Smitka

Aj záverečná prezentácia bola na veľmi dobrej úrovni. Vysvetlené prečo sa treba o bezpečnosť CMS starať, ako zálohovať a ako predchádzať bezpečnostným incidentom.

Paradoxne veľké mená a spoločnosti na globálnej úrovni ako OnTheGoSystems (WordPress Multilingual Plugin) alebo Automattic (alfa-omega tohto CMS) ma dosť sklamali. Prezentácie boli pre mňa príliš všeobecné, no pre začínajúcich užívateľov mohli byť svojim spôsobom prínosné.

WordCamp Praha je komunitne organizovaným podujatím na ktorom som sa cítil príjemne a určite si s neho niečo odniesol. V rovnakých priestoroch sa kedysi konalo aj WebExpo, tak možno aj preto tie príjemné pocity.

Ak chcete zažiť lokálne vydanie, tak WordCamp Slovensko  sa uskutoční 18. apríla 2015 v Bratislave. Ja skôr očakávam aké témy budú na WordCamp Vienna 2015, ten má dátum 11. apríla.

O WordCamp Praha 2015 inde