Tak som sa zamyslel, že aké by o bolo na svete bez tohto vyhľadávača. Google je dnes už obrovská spoločnosť, čo „fušuje“ už do všetkého a vo svojich laboratóriách o veciach o akých sa nám asi ani nesnívalo. Stále je to však synonymum pre vyhľadávanie. Kto by teda kraľoval v týchto sférach?

S fulltextovým vyhľadávaním asi nikto. Sloveso „gúglovať“ by podľa mňa nemalo konkurenta. Keď sa začalo pracovať na vyhľadávači a k dispozícii bolo hotové riešenie na predaj tak nikto zo vtedajších hráčov nemal záujem o takúto technológiu. Budúcnosť mala patriť katalógom a portálom.

Popravde si neviem nič takéto predstaviť, možno lepšie povedané ani nechcem. Spomínam na dni, keď som vyhľadávanie Google nepoužil. Takmer s istotou môžem povedať, že to bolo počas dní keď som na internete ani nebol. Občas sa ma nejaký IT laik spýta ako môžem s niektorej oblasti toho toľko vedieť a pritom som si to len vyhľadal. V práci je Google úplne nepostradateľný, teda aspoň v mojom prípade – neraz pomohol s chybou v logu ktorá vyzerala hrozne a pri jej odpisovaní by som asi strávil celý deň. Stačilo ju ale vyhľadať a výsledky z diskusných fór ponúkli hneď niekoľko riešení. Občas sa cítim ako nejaký medzistupeň čo otázky prepisuje do vyhľadávača a ten mi na ne odpovedá.

Pred pár mesiacmi som mal pocit, že Google nemá až tak kvalitné výsledky, no pripodrobnejšej analýze som zistil že sa asi len zle pýtam. Veľmi som sa poliehal, že opraví môj dotaz a ten ponúkne relelvantnú odpoveď. Našťastie som ešte neklesol na úroveň, keď do vyhľadávača píšem URL stránky namiesto do prehliadača. Poznám pár takýchto jedincov.

Poskytovanie informácii v reálnom čase a s pomerne slušnou presnosťou je stále jeho doménou a široko ďaleko nemá konkurenta čo sa týka textového vyhľadávania. Napríklad ale pri obrázkoch som nezaznamenal až také zásadné rozdieli medzi ním a konkurenciou – príde mi to vyrovnané dokonca má občas konkurencia navrch.

Dovolím si tvrdiť, že bez Google by internet určite nebol tam kde je teraz, či už to má na svedomí priamo alebo nepriamo. Ako je už spomínaným synonymom pre vyhľadávanie tak som neraz medzi laickou verejnosťou počul, že našiel som to na internete sa rovná vygúglil som si to.

Zaujíma ma aj váš názor. Je Google váš dennodenný partner, sú jeho kvality stále rovnaké ak nie lepšie či sa zdá, že naopak? Zmenil Google vaše návyky alebo ho vôbec nepoužívate a máte dostatočného konkurenta?