Ak je Facebook najžiarivejším príkladom user generated conentu tak taký content nechcem. Prečo? To čo napíšete alebo pridáte si buď zažije svojich päť minút slávy alebo hneď zapadne prachom, čoby sa skôr či neskôr stalo.

Prístup k tejto službe je rôzny a já počet ľudí ktorý aký používajú neviem posúdiť. U niekoho nahradil Facebook Pokec od Azetu, prípadne toto je ich prvý kontakt so sociálnymi sieťami. Väčšinou ide o BFU, čiže „bežných fejsbúk užívateľov“. U niekoho zase ide o jeden z mnoha komunikačných kanálov – čo pridávaju naň dávajú aj inde. No nájdete sa aj používateľ čo funguje len na ňom.

Práve táto voľba neviem či je najvhodnejšia, lebo Facebook je na tom viac než hrozne s vyhľadávaním a prechádzaním starších publikovaných vecí. Jednoducho sa to na Nástenke posunie do zabudnutia. Chýba akýkoľvek archív napríklad podľa mesiacov, či priateľov. Použiť a zahodiť. Neviem či v tomto smere chcú vývojári niečo riešiť ale čo by sa malo určite nasadiť je kvalitné vyhľadávanie.

Verím, že vyhľadávanie ešte len príde a bude to niektorý z väčších hráčov na trhu v tomto segmente, veď ide o poriadný bussines a to čo ponúka Facebook teraz sa rovná ničomu. Na chytrého sa hrá snáď pri hľadaní mena, keď ponúkne nejednu vtipnú skomoleninu. To je ale asi tak všetko. Chýba mi intuitívne vyhľadávanie v mojich veciach, v mojich priateľoch ale aj u ostatných užívateľov. Viem, že istý podiel má vo Facebooku má Microsoft, či to bude ale on je veľmi odvážne tvrdenie.

Veď Facebook je internet v internete: vlastné stránky, fóra, aplikácie, komunikácia cez správy alebo niečo ako IM. Obsahu je tam až až. Môžeme polemizovať že nakoľko je kvalitný ale tu si dovolím podotknúť, že v súčasnom stave len tak veľa ako kvalitní sú vaši priatelia.

Ale je pravdou, že zajtra tu byť nemusí. Sám vidím, že ľudia opúšťajú skupiny, menej menia statusy. Počiatočný ošiaľ sa ustáluje. Do väčšej aktivity na ňom by ma nakopla práve skutočnosť, že to čo napíšem nezmizne na tomto „internete“ v prepadlisku dejín, narozdiel od neho si ten skutočný internet totiž pamätá.