Keď Apple s poslednou dávkou noviniek predstavilo nový model myši tak mi hneď padla do oka. Hneď som plánoval si ju zadovážiť sám pre seba pod vianočný stromček, no dostal som ponuku získať ju ešte skorej. No a hneď ako som ju dostal do ruky bolo jasné, že do Vianoc by som nevydržal sa na ňu len pozerať.

Magic Mouse je prvá bezdrôtová a multidotyková myš na svete. Dodáva sa v jednoduchom balení tak isto ako ďalšie produkty od Apple – napríklad iPod. To obsahuje krátky návod a plastový podstavec na ktorom je myš prilepená lepiacou páskou. Prvý dojem je viac než dobrý – batérie su vložené v nej takže myš stačí len zapnúť a na Mac-u povoliť nové bluetooth zariadenie. To je celá inštalácia.

Po stránke dizajnu je to naozaj veľmi pekný kúsok hardvéru. Doteraz som používal USB Mighty Mouse a myslel si, že nič jednoduchšie už nemôže byť. Na „guličku“ som si rýchlo zvykol. Magic Mouse ide ale oveľa ďalej. Myš pôsobí jednoducho no zároveň robustne, nieje to žiaden kus zle vylisovaného plastu – práve naopak. Vrchná časť je v podstate kus priehľadného plastu s bielym podkladom. Nižšie nechýba logo Apple, horna časť je klasická jednotlačítková no opäť sa rozpoznáva pravé a ľavé kliknutie.

Čo sa týka dotykovej plochy, čo je určite najzaujímavejšia funkcia tak tá po celej šírke myši funguje asi v hornej prvej tretine plochy. Horizontálny dotyk má väčšie „pole pôsobnosti“ – scroll je funkčný v strede plochy od hora až po logo – čiže jej značná časť. Veľmi príjemné ak čítate dokument, nemusíte mať na nej celý čas položenú ruku len prebehnete prstom po nej.

Spodná časť Magic Mouse je kovová čo jej s vloženými batériami samozrejme pridáva na robustnosti, no pohyb s ňou je ľahký – starajú sa oň dve koľajničky. Medzi nimi je kryt dvoch AA batérii. Nájdete tu opäť laserový snímač, malý vypínač a zelenú diódu ktorá signalizuje zapnutie a aj párovanie s Mac-om. To je čo sa hardvérového opisu týka asi všetko.

Po softvérovej stránke je možné nastaviť rýchlosť pohybu, rolovania a doubleclicku. Tu sa zapína pravé kliknutie, v kombinácii s klávesou Control je možné zoomovať a tak isto nastaviť gestá pre dva prsty – ich pohyb doprava a doľava funguje na pohyb v histórii prehliadača. Zobrazuje sa tu aj stav nabitia batérie. Tu vidím zatiaľ jediný nedostatok tohto produktu lebo možnosti ktoré multitouch poskytuje mi prídu nevyužité – dá sa to ale riešiť alternatívnou aplikáciou.

Spomínaná alternatívna aplikácia nesie názov BetterTouchTool. Je zadarmo a veľmi aktívne momentále vyvíjaná – nové verzie a s nimi aj funkcionalita pribúdajú doslova každý deň. Ja som si tak pridal Exposé, ktoré my veľmi chýbalo a zoomovanie obrázkov alebo stránok dvomi prstami tak ako to je známe z Macbook-ov. Aplikáciu veľmi odporúčam, je jednoduchá na nainštalovanie, treba si ju pridať aby sa defaultne spúšťala pri štarte systému. Ešte krátka poznámka – aby sa prejavili zmeny v nastavení aplikácie je potrebné ju reštartovať priamo cez kontextovú ponuku v lište.

O Magic Mouse sa veľa popísalo nielen na stránkach o Apple ale aj inde. Niektorí myš chvália a iní zase kritizujú. To je pochopiteľné lebo sa na to treba pozerať z viacerých hľadísk. Čo sa týka ergonómie toto je čisto subjektívna vec – ja som nadmieru spokojný a myš sa mi používa prirodzene a príjemne­. Čo znamená používa? Browsovanie, editovanie textu ale aj práca s grafikou. Tohto som sa obával najviac no keďže sa posledné dni zoznamujem detailnejšie s aplikáciou Pixelmator tak tej grafiky si užívam skutočne dostatočne. Citlivosť je na veľmi dobrej úrovni, ostatné veci ako rýchlosť pohybu sa dajú nastaviť. Hry nehrám, takže tu to nedokážem posúdiť. Apple to troška odflákol s tým softvérom no ten nieje problém nahradiť. Ešte raz sa vrátim k tej ergonómii – za svoj život čo pracujem s počítačmi používam myš a tiež som si musel nájsť to pravé čo mi vyhovuje. Niekto má rád menšie myši ako k notebookom, keď ma dlaň opretú na stôl a pohybuje prstami s ňou, niekto si zase rád ruku „odloží“ na ňu čiže mu vyhovujú väčšie kúsky. Magic Mouse patrí do prvej kategórie – preto ju niekto môže brať ako cestovnú verziu, nemá ani nejaké špeciálne ergonomické tvarovanie – je to proste plocha s ostrými hranami.

Pokiaľ s vám zdá cena privysoká určite odporúčam si Magic Mouse veľmi dobre ošahať v niektorej predajni pred zakúpením. Apple už vo všetkých svojich produktoch dáva na hmat a dotyk, čo je úplne prirodzený zmysel človeka. Preto aj samotné požívanie je intuitívne a návykové. S myškou som strávil doteraz dva veľmi dlhé večery doma no keď som prišiel do práce mal som potrebu hladkať aj tú nesympatickú čo mám v práci. Sám som zvedavý ako ju budem hodnotiť trebás o pol roka no momentálne nedám na ňu dopustiť.