Ako som spomínal tak v sobotu 21. novembra sa v priestoroch Centra vedecko-technických informácií konalo už štvrté pokračovanie otvorenej konferencie BarCamp. Tento krát ju „spáchali“ ľudia z Aliancie Fair Play, pomáhlo Sme.sk, Etrend.sk a Knowerce.

BarCamp 4.0 sa skutočne vydaril. Poviem to hneď na začiatku – kto bol môže potvrdiť, kto nie môže ľutovať. Konferencia dostala skutočne reprezentatívne priestory, ktoré pôsobili rozľahlo ale napriek tomu poskytli dostatok priestoru na rozhovory. Toto je veľké plus pri podobných akciách

K dispozícii bola veľká a malá sála a foajé o poschodie nižšie. Program začal krátko po pol desiatej otvorením, kedy sa úvodného slova zhostila Zuzana Wienk a Tomáš Bella. Inak program sa v priebehu dňa utriasal a menil. Prvú prezentáciu, ktorú som videl mal Adam Javůrek a bola na tému Jak internet a sociální sítě pomáhají neziskovkám. Hovorilo sa o možnostiach sociálnych sieti, efektivite využívania a podobne. Nechýbala reálna ukážka z Českého prostredia.

Nasledovala Zuzana Wienk a Štát pod lupou – krátke predstavenie Aliancie Fair Play. Zuzana roprávala o budovaní databázy, ktorá je dostupná na ich webe a vďaka nej sa prevalil nejeden politický škandál. Druhá časť sa niesla v prezentovaní nového systému Datacamp, ktorý má získané dáta poskytnúť cez API ďalším vývojárom. Samotné dáta sú v podstate v surovej podobe a ich otvorením pre ostatných majú priniesť priestor pre ich vizualizáciu či iné využitie. Hovorilo sa aj o spolupráci s denníkom SME, nová databáza má byť spustená v najbližších mesiacoch takže je sa na čo tešiť.

Nasledoval presun o poschodie nižšie na prezentáciu Ako robiť web lepšie v ktorej sa hovorilo o frameworku Ruby on Rails. Bohužiaľ tu nebolo ozvučenie takže v zadu bolo slabo počuť – ľudí bolo veľa. Takže som čas využil na networking. To sme sa časovo už posunuli k obednej prestávke. Polievka a bagel boli fajn. Celkovo občerstvenie aj obed boli veľmi milým prekvapením – ľudia nemuseli opúšťať konferenciu a veselo sa dalo diskutovať aj pri ňom.

Poobede Tomáš Bella doslova „vypredal“ sálu č. 1 s prezentáciou Zo zákulisia cenzúry na sme.sk + 5 najhorších služieb SME. Názov hovoril za všetko a to poňal Tomáš veľmi pútavo a vtipne. Pri screenoch admin rozhraní fotoaparáty cvakali o106. SME je určite lídrom nielen v online spravodajstve ale aj zavádzaní nových služieb. Hovorilo sa aj o pripravovaných novinkách (karma takmer všade), monitorovaní a optimalizácii, o tom ako sú zbastlené jednotlivé služby atď.

Pavol Lupták mal veľmi zaujímavú prezentáciu na tému Hackovanie najpoužívanejších čipových RFID kariet – nedávno sa o tom dosť písalo a hovorilo v médiach. Bolo poukázané na to ako k zraniteľnosti prichádza, ako sa karty crackuju ale aj ako sa dajú klonovať. To všetko s čítačkou za pár euro a open source aplikáciou.

Michal Pastier dokáže vždy pútavo rozprávať a vtiahnuť ma do deja – inak tomu nebolo ani pri jeho prezentácii Ako môže pomôcť Obama online kampani slovenskej firmy? Boli v nej spomínané online služby s ktorými sa na internete komunikovalo, aké odkazy sa kupovali, virálne videá a kampane, microsites k niektorým problémom či rôzne súťaže. Jednoducho zapájanie ľudí do diania – Obama bol všade, využíval všetky kanály a podobné spôsoby sa dajú využiť aj v našich podmienkach. Michal má s tým praktické skúsenosti.

Poslednú prezentáciu, ktorú som videl mal Michal Truban a rozprával o Know-how budovania internetovej firmy od nuly – o budovaní WebSupport. Spomínal na začiatky, dával rady čo a ako robiť, no hlavne čomu by sa vyhol prípadne by to riešil inak. WebSupport je naozaj príkladom úspešnej firmy zo študentským základmi, ktorá sa vypracovala až do takého stredného bussinesu. Michal to pojal veľmi svojským štýlom – takéto prezentácie mám rád, hovoria ako sa to dá robiť a človeka to nakopne.

Ako som povedal bratislavský BarCamp 4.0 sa naozaj vydaril. Bol dobre organizovaný, opäť boli aj zahraničný hostia. K dispozícii bolo dokonca aj tlmočenie. Žiadne zásadné výhrady nemám, na Twitteri som zachytil, že boli problémy s WiFi – mne osobne chýbal len zvuk vo foajé.

Som rád, že som opäť videl známe tváre – niektoré dokonca iba prvý krát. Nedá mi nespomenúť ľudí ako Pika, Braňo Rác, Peter Mackovčiak, tiso, Exot, Depi, Vandrák, Cheworld, Matushiq, Marko, Faborio. Aj keď celkom zamrzí že na viac ako podanie ruky často nevydalo, je ťažké nájsť ten kompromis medzi sledovaním prezentácii a networkingom, nie to ešte fotiť. O to viac sa teším na jarné pokračovanie budúci rok – BarCamp je na Slovensku už doma.