Len začiatkom mája som písal, že Obľúbený audio editor Audacity mení majiteľa a už sú tu aj prvé zmeny, ktoré celkom rezonujú, nakoľko nie sú zrovna prívetivé.

Prvou je, že prispievatelia do kódu majú podpisovať Contributor License Agreement (CLA). Vlastníkom všetkého čím prispejete je automaticky MUSECY SM LTD, nie samotný projekt. Komunita sa voči tomuto vyhranila, nakoľko je to vkladanie nedôvery medzi doterajších prispievateľov a nového vlastníka.

CLA už niekoľko raz komunitu naštvalo, touto zmenou si prešli projekty ako MongoDB a Elasticsearch. Na tomto princípe funguje aj distribúcia Fedora.

Druhou zásadnou zmenou je pridanie telemetry do zostavených aplikácií. Minimálne dáta, ktoré by sa mali zberať sú IP adresa, model procesora a verzia operačného systému. Tieto dáta sa dajú len veľmi ťažko obhájiť „vylepšovaním“ produktu. Skôr je tu obava o zber komplexných dát a ich následné zneužitie, či predaj.

Rýchlou reakciou bolo forknutie otvoreného kódu kade-tade.

Rozmohol sa nám tu taký „nešvar“, že firmy sa oháňajú open-source a slobodným softvérom. Do finálneho zostavenia, ale pridávajú takéto prekvapká. Stačí si pripomenúť Visual Studio Code od Microsoftu.