Dal som sa skúmať Bloxxy (momentálne vo verzii 0.72). Ide o veľmi jednoduchý publikačný systém na tvorbu a generovanie blogu. Súčastný vývao a dokumentáciu tvorí Martin Šrubař Je napísaný v jayzku PHP a možno ním generovať statické ale aj dynamické stránky. Jeho inštalácia a používanie je naozaj jednoduché a v jednoduchosti predsa spočíva genialita... Navyše je freeware.

Celá inštalácia spočíva v stiahnutí (cca 100kB) balíčka z inštaláciou, rozbalením a nakopírovaním adresárovej štruktúry na server kde nám budúci weblog pobeží. Nároky na server su asi zrejmé: webserver s podporou PHP 4, web musí mať nastavenie register_globals = On no a tiež sa možu vyskytnúť problémy ak beží v safe mode. Bloxxy nepotrebuje žiadnu databázú, pretože priamo generuje stránky. Vďaka tejto vlastnosti je možné ho použiť aj na freehostingové servery, ktoré majú často podporu PHP ale neposkytujú databázu. Ale späť k inštalácii. Po nakopírovaní všetkých potrebných súborov sa stačí prihlásiť. Uživeteľské meno pre prvé prihlásenie je franta a heslo123, preto doporučujem ako prvé zmeniť heslo a samozrejme aj uťivateľské meno ak nieste franta
Tak sem sa úspešne prihlásili a čo teraz? Traz možete nechať vytvoriť základnú štruktúru, krorá je defaultne nastavena, prípadne sa vrhnúť priamo do tvorby vlastných sekcií a samozrejme príspevkov. A čo všetko Bloxxy dokáže:

  • podporuje SEO URL
  • BX Tags a BX Text
  • celkom dobre je riešené prelikovanie, ale traba používať absolutné cesty
  • ...

Samozrejme, že Bloxxy má aj svoje nedostatky, ale tých je skutočne málo. Preto ak hľadáte veľmi jednoduché riešenie pre weblog, alebo sa chystáte začať z blogovaním Bloxxy možem len doporučiť.