Aj keď je vonku zostavenie WordPress 5.5 Beta 1, ktoré je stále pod aktívnym vývojom, tak už teraz prináša ochutnávku toho čo finálna verzia 5.5 prinesie. Mňa konkrétne zaujali a potešili tieto vychytávky:

  • XML sitemaps bolo doteraz nutné riešiť pomocou pluginu, ale WordPress 5.5 ich bude vedieť generovať sám – pre články, stránky, vlastné typy obsahu atď.
  • automatická aktualizácia pluginov – rovnako ako ju poznáte pre témy bude teraz aj pre rozšírenia. Práve pluginy sú často krát dôvodom zraniteľnosti tohto obľúbeného systému
  • lazy loading pre obrázky – keďže pomalé načítanie obrázkov je už takmer štandardom aj v prehliadačoch prispôsobuje sa ja WordPress. Obrázky stále patria medzi najväčšiu súčasť webových stránok práve z pohľadu veľkosti. Obrázky v galériach tak budú môcť byť načítavané postupne ako na ne zrolujete bez nutnosť používať JavaScriptové knižnice a rôzne pluginy.
  • vylepšeniami prejde aj blokový editor, ktorý prinesie náhľady zobrazenia na rôznych zariadeniach

Beta verziu je možné stiahnuť a nainštalovať, v žiadnom prípade nie je určená na produkčné nasadenie. Finálna verzia by podľa plánu mala byť dostupná 11. augusta.