A nech ide o akúkoľvek zmenu výsledok bude pozitívny. Pýtate sa prečo som si taký istý? Každý kto mal akúkoľvek skúsenosť z registráciou domény SK určite uzná, že je to brutálne byrokratická a neuveriteľne komplikovaná operácia. Často krát sa preto stalo, že som sa radšej uspokojil z nejakou prijateľnou (medzinárodnou) doménou. Jednoducho tiketový systém, behanie za notárom a podobné zvrátenosti mi nesedia. To ani nehovorím o čakaní spôsobenom „analógovým“ doručovaním nejakých zmlúv a vyhlásení. Nieje trápne, že pri vybavení nejakej virtuálnej domény je vám elektronický podpis k ničomu? Jednoducho tak ako to je mi to nesedí.

Človek si v súvislosti z byrokraciou vybaví štát. Zaujímavé je, že na Slovensku národnú doménu spravuje komerčná súkromná spoločnosť už 14 rokov. Aktuálne to je SK-NIC, spoločnosť skôr známejšia z výpadkov domény a zmenou podmienok v roku 2002 a 2003 kedy ešte fungovala pod názvom Euroweb. A ja si už len nostalgicky spomínam s akým zápalom som už vedy blogoval. Utieklo takmer 5 rokov a aj v tejto stojatej vode sa nejaká vlnka pohla. Od leta tohto roka bude doménu spravovať štát – presnejšie získa väčšie právomoci. Kontrolu bude vykonávať komisia do ktorej dvoch členoch navrhne štát a SK-NIC a pribudne aj hlas komunity. Tú budú zastupovať traja ďalší členovia - po jednom spomedzi registrátorov domén, poskytovateľov internetu a používateľov. SK-NIC teda bude zohrávať úlohu technického správcu. Dúfam, že ta´to informácia nejedného z vás potešila. Osobne teda očakávam zjednodušenie, aj keď ma znepokojila jedna veta a to, že

… spravovanie internetovej domény najvyššej úrovne .sk v súlade so záujmami vlády Slovenskej republiky ...

Keby som čo i len tušil, aké sú to tie záujmy vlády bol by som viac nadšený, v tichosti dúfam že nebudeme druhou Čínou, nakoľko tam vládne SMERujeme.