Po nekonečne dlhej dobe aj blogeri, ktorí mesiace nič nenapísali vstávajú z mŕtvych aby pridali svoj názor – áno je tu ďalšia reťazovka do ktorej sa s chuťou zapojím. Jej otcom je Mirk Belly a otázka Čo mi dal internet? je priam filozofická, nebudem to písať v bodoch ale pokúsim sa o súvislé vety.

Predovšetkým sú to informácie. V rôznych podobách a dostupné všade. Nemyslel som, že sa niekedy dočkám kvalitného (rovná sa použiteľného) mobilného internetu. Ale je to tu. S internetom som začínal asi pred dvanástimi rokmi a odvtedy sa na fakte, že hľadám hlavne informácie nič nezmenilo. Tak ako spravodajské weby spravili z novín zastarané médium tak momentálne zase sociálne siete valcujú spravodajstvo. Tam sa deje všetko takmer okamžite.

Internet mi dal priestor. Pre vlastnú realizáciu, biznis, sebarealizáciu. Tak isto aj ja môžem vytvárať informácie, ktoré sú zaujímavé a užitočné pre niekoho iného. Internet dáva stále pocit demokracie, anarchie a anonymity aj keď to tak už dávno nieje.

Internet mi dal vedomosti ale aj zručnosti – je čoraz obtiažnejšie selektovať a triediť informácie a vyberať si z nich to podstatné a užitočné. Ak to dokážete máte vyhrané a najväčší zdroj vedomostí a nielen holých faktov je na svete. Tak isto som sa naučil pracovať s rôznymi technológiami, dokonca takými na ktorých je internet postavený. Dal mi prácu.

Nieje rýchlejšieho komunikačného kanála ako je internet. Internet tých spôsobov ponúka niekoľko. Od klasických mailov, cez IM, sociálne siete, VoIP a pod. Komunikácia je prirodzená a páči sa mi, že sa neobmedzuje len ja jeden druh. Oveľa radšej a častejšie komunikujem takýmto spôsobom než napríklad cez SMS, poštu alebo klasickú telefónnu linku. Čakať pri nej je neefektívne.

Internet je rajom pre zábavu v akejkoľvek podobe. Zdrojom pre filmy, hudbu, fotografie, vtipy. Naozaj čokoľvek. Tu ma mrzí že Slovensko značne zaostáva a aj keď by som si všeličo veľmi rád kúpil u nás nemám možnosť. A už vôbec nie legálne.

Nakoniec som si nechal ľudí. Vďaka internetu a cez internet som spoznal veľké množstvo kamarátov, kolegov, klientov. Bolo to oveľa skôr ako svoj rozmach začali zažívať sociálne siete. Tie dali priestor pre nové a nové vzťahy. Spoznal som výborných priateľov, dokonca aj svoju priateľku.

Určite by bolo zaujímavé spísať čo mi internet vzal – je toho veľmi veľa. No ako hovorí klasik na všetkom treba hľadať to pozitívne. Reťazovku ďalej neposielam, kto má chuť nech sa zapojí.