Po dlhšej dobe som sa rozhodol napísať o nejakom CMS – tento krát to bude concrete5, alebo skrátene c5. Systém je napísaný v PHP, používa MySQL databázu a vyniká najmä svojim ovládaním. Ide totiž o jeden z mála tých editorov, ktoré pojem WYSIWYG neobmedzujú len na editor ale celú stavbu a vizuál vášho webu. Mohol by som o tom napísať niekoľko strán, no radšej si pozrite screencast priamo od jeho tvorcov.

Ak by to nestačilo a chceli by ste si tento CMS rovno „ošahať“ ak som chcel ja odporúčam online demo . Niekedy je však rozhranie značne vyťažené, za hodinu totiž priemerne obslúži cca 400 testerov. Takže rovno odporúčam concrete5 stiahnuť k sebe a začať sa sním baviť. Je zadarmo, konkrétne pod MIT licenciou.

concrete5 je relatívne mladý systém, no napriek tomu si už nachádza stovky užívateľov ale aj vývojárov. Dosť ma preto zarazilo, že som o ňom nenašiel na „slovenskom“ internete. Systém sa stal dokonca projektom mesiaca na známom SourceForge. Dokonca jeden užívateľ ho prirovnal ku Google Pages. Za príplatok je možné ho rozbehať na Oracle, či pridať mu dodatočné vlastnosti alebo ho priamo ohnúť na potreby užívateľa. No a na záver len pre úplnosť - concrete5.org je to miesto kde treba začať.