Vlog


Sleduj ma


Twitter


Dostal som certifikát M102 MongoDB for DBAs od 10gen

Na jeseň minulého roku spustila spoločnosť 10gen možnosť spraviť si online kurz k ich NoSQL databáze MongoDB. Keďže som mal v pláne sa čo to dozvedieť o dokumentovo-orientovanej databáze tak som sa rýchlo zaregistroval.

MongoDB je jedna z najrozšírenejších a najobľúbenejších NoSQL databáz. Je vyvíjaná od roku 2009 spoločnosťou 10gen, ktorá pre ňu zabezpečuje technickú podporu. Inak je MongoDB open-source a multiplatformová databáza.

MongoDB ukladá dokumenty v JSON štruktúre s dynamickými schémami (BSON). Ak ste pri pojme JSON spozorneli, že čo to má spoločné s JavaScriptom tak máte pravdu. Syntax práce s databázou a aj jej výstup je veľmi podobná JavaScriptu. Takže sa nemusíte učiť nič nové. Inak samotné MongoDB je napísané v C++.

Samotný kurz bol plánovaný na sedem týždňov plus finálna skúška. Bohužiaľ hurikán výučbu predĺžil. Výučba prebiehala na základe videí ako to možno poznáte z cousera.org. Nechýbali ani praktické domáce úlohy, na štúdium si treba vyhradiť niekoľko hodín týždenne.

Osobne som si vybral kurz zameraný na administrátorov, druhý bol pre vývojárov. Momentálne beží ďalší semester – opäť pre administrátorov a Java alebo Python vývojárov. Viem, že kopec ľudí ich robilo súčasne viac – dokopy sa prihlásilo 10,105 študentov, úspešne online kurz dokončilo 1903. U vývojárov boli obe čísla dvojnásobné.

Ak vás NoSQL databázy zaujímajú môžem kurz len odporučiť, všetko bolo perfektne vysvetlené, nechýbalo diskusné fórum a tipy z praxe ako aj veci na ďalšie štúdium.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Weekly #22

Technológie Chinese spies reportedly inserted microchips into servers used by Apple, Amazon, and others Welcome to Kubernetes 1.12 An Introduction to

MongoDB Europe 2017 má svoj dátum

Okrem MongoDB World, dvojdňového podujatia ktoré sa koná v Spojených štátoch existuje aj európska verzia s názvom MongoDB Europe. Tá sa uskutoční 8. n

3 online školenia MongoDB na február: výkon, ladenie a bezpečnosť

Pokiaľ sa zaujímate o NoSQL databázu MongoDB, tak by vás mohla zaujímať informácia, že vo februári štartujú nové kurzy. Mimoriadne užitočné, ak už ovl

Publikované 21.01.2013

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist