Vlog


Sleduj ma


Twitter


Dostal som certifikát M102 MongoDB for DBAs od 10gen

Na jeseň minulého roku spustila spoločnosť 10gen možnosť spraviť si online kurz k ich NoSQL databáze MongoDB. Keďže som mal v pláne sa čo to dozvedieť o dokumentovo-orientovanej databáze tak som sa rýchlo zaregistroval.

MongoDB je jedna z najrozšírenejších a najobľúbenejších NoSQL databáz. Je vyvíjaná od roku 2009 spoločnosťou 10gen, ktorá pre ňu zabezpečuje technickú podporu. Inak je MongoDB open-source a multiplatformová databáza.

MongoDB ukladá dokumenty v JSON štruktúre s dynamickými schémami (BSON). Ak ste pri pojme JSON spozorneli, že čo to má spoločné s JavaScriptom tak máte pravdu. Syntax práce s databázou a aj jej výstup je veľmi podobná JavaScriptu. Takže sa nemusíte učiť nič nové. Inak samotné MongoDB je napísané v C++.

Samotný kurz bol plánovaný na sedem týždňov plus finálna skúška. Bohužiaľ hurikán výučbu predĺžil. Výučba prebiehala na základe videí ako to možno poznáte z cousera.org. Nechýbali ani praktické domáce úlohy, na štúdium si treba vyhradiť niekoľko hodín týždenne.

Osobne som si vybral kurz zameraný na administrátorov, druhý bol pre vývojárov. Momentálne beží ďalší semester – opäť pre administrátorov a Java alebo Python vývojárov. Viem, že kopec ľudí ich robilo súčasne viac – dokopy sa prihlásilo 10,105 študentov, úspešne online kurz dokončilo 1903. U vývojárov boli obe čísla dvojnásobné.

Ak vás NoSQL databázy zaujímajú môžem kurz len odporučiť, všetko bolo perfektne vysvetlené, nechýbalo diskusné fórum a tipy z praxe ako aj veci na ďalšie štúdium.


Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Weekly #36 - Redis, Docker, Istio, GitHub, kernel 5.0-rc1

Technológie Linux 5.0-rc1 Listening to the Redis replication stream Integration testing with Docker Neo4j image and Testcontainers 5 things you didn't

Weekly #35 - Laravel toolkit, Redis, SaaS, predpovede na 2019

Technológie Meet Twill: an open source CMS toolkit for Laravel Deploy applications described in Compose onto Kubernetes clusters The Agile Operations

Weekly #22

Technológie Chinese spies reportedly inserted microchips into servers used by Apple, Amazon, and others Welcome to Kubernetes 1.12 An Introduction to

Publikované 21.01.2013

Zdieľaj článok

TOPlist TOPlist