Najprv skúsim popísať ako som Evernote používal. Schválne hovorím v minulom čase, lebo od víkendovej aktualizácie ide o pre mňa nepoužiteľnú službu. Evernote bol pre mňa jedným z primárnych pracovných nástrojov – ide o aplikáciu, ktorú mám permanentne spustenú. Nie len v práci, ale aj doma.

Aktuálne mám asi 100 notebookov a v nich organizovaných 1050 poznámok. Od plánov do práce, denných úloh, nápadov na služby a projekty až po nákupné zoznamy a todolist na dovolenku.

Do Evernote si neukladám weby, webclipping nepoužívam vôbec. Málo kedy okrem obrázkov, či screenov čokoľvek iné. Čiže naozaj ide o tisíc textových dokumentov pre poznámky.

To, že sa chystá zmena predpovedala už nová verzia pre iOS resp. iPadOS. Ale bral som ju primárne ako kozmetickú. Mala priniesť nový editor a lepšie vyhľadávanie. Výsledkom update je, že vyhľadávanie mi na iPhone XR nefunguje spoľahlivo, ako keby po update si nevytvorila index.

Používanie na iPade ma ale štvalo najviac. Napríklad ak som si chcel na konferencii alebo porade robiť poznámky a vypol som displej, tak po „prebudení“ mi Everonote neotvoril rozpísané poznámky, ale spustil sa nanovo a daný dokument som musel nanovo otvoriť. Rovnaká situácia bola ak som sa switchol z Evernote do Safari a späť.

Toto je jednoznačne chyba Evernote, nakoľko Apple už dávno fixol a zlepšil takéto prebúdzanie aplikácií a veľa ďalších to zvláda bez problémov.

Poďme sa teda ale pozrieť o čo Evernote prišiel na desktope.

Výkon a rýchlosť

Už nejde o natívnu macOS aplikáciu, ale bola prepísaná do Electronu. Pocitovo je pre mňa pomalejšia a žerie viac zdrojov. Fakt nechcem mať otvorený ďalší Chrome.

Taby

Toto je za mňa najväčšia facka. Poznámky ste doteraz mohli mať otvorené na taboch, alebo ak chcete záložkách. Myslím, že boli mále používane, lebo Evernote ich šikovne skrýval. Ale ja som ich intezívne používal. Na prvom som mal osobne vecí a tu som sa pohyboval medzi nepracovnými notebookmi. Na druhom bola denna agenda a poznámky, ktoré som potreboval utriediť a spracovať. Na treťom aktuálny projekt.

Nový Evernote počíta s tým, že máte otvorené jedno okno s jedným dokumentom a (asi) na fulscreen. Toto je pre mňa úplne neprijateľné. Skúste celý deň vo webovom prehliadači fungovať v jednom tabe.

Offline mód

Stará verzia Evernote sa synchronizovala, keď nastala nejaká zmena v dokumente s odstupom času, alebo ste ju mohli vynútiť manuálne.

Nova verzia sa synchronizuje pri každom napísanom znaku. A aj na dobrom pripojení sa deje to, že napíšete slovo alebo celú vetu a vidíte ako niekoľko sekúnd trvá než sa pred vami text ukáže.

Vyhľadávanie a otváranie poznámok offline móde je nespoľahlivé a občas nenačíta celý obsah.

Editor

Problem s písaním a lagovaním som už spomenul vyššie. Nepeknými zmenami si prešiel aj samotný editor. Najviac ma štvú dva rôzne nové checkboxy. Jeden je pre zoznamy a je tým primárnym, keď ho označíte prečiarkne text. Toto by mala byť voliteľná vec. Druhý checkbox som ešte neprišiel na to ako sa vytvára, ale Evernote mi doň prekonvertoval všetky poznámky. Pri ňom je ale najväčší problém, že keď z neho prejdete na nový riadok, tak nevytvorí checkbox. Musíte manuálne všetko prekonvertovať na novú verziu. Proste meh.

Čo je teda nové?

Nový je Elecron, ako framework v ktorom je desktopová aplikácia robená. Potom vkladanie rôzneho obsahu do dokumentov ako tabuľky, alebo obrázky. Toto sa zmenilo len z pohľadu UX. Táto funkcionalita už v Evernote bola aj predtým. iPadOS stále neviem s dokumentom pracovať pomocou Apple Pencil.

Novinkou má byť vyhľadávanie, ktoré nefunguje správne a neindexuje obsah na 100 %.

Po novom nevidíte počet Notebookov ani tagov. Aplikacia úplne zrušila nastavenia. Nedozviete sa z nej koľko dát ste už z vášho mesačného plánu minuli.

Ak by som to zhrnul, tak z Evernote sa stal nástroj pre pár dokumentov. Neviem si predstaviť v súčasnej verzii používať ich viac ako 20 až 30. Dôvodom je, že pre rýchly prístup k nim môžete používať len vyhľadávanie alebo mať otvorených viac okien.

Samozrejme svoje výhrady a spätnú väzbu som spísal a odoslal do Evernote.

Alternatíva?

Moje požiadavky na alternatívu sú:

  • full offline režim ako na desktope tak aj v mobilných aplikáciach
  • práca s tabmi
  • webová verzia aspoň pre prezeranie s obmedzenou editáciou obsahu

Poviem na rovinu, že aktuálne po víkende hľadania alternatívy taká neexistuje. V Notes od Apple si neviem predstaviť 1000 dokumentov bez štruktúry. Notion chýba offline mód a podpora pre Apple Pencil. Ale má super editor a organizovanie štruktúry dokumentov.

Čiže idem hučať do Evernote aby čo najrýchlejšie zapracovali pôvodné funkcie, lebo v takomto stave nemá táto služba hodnotu ani zadarmo, nie to za necelých 7 eúr mesačne ako platím teraz.